"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Parmak İzi Tarayıcılarına İlgi Artıyor

Sedat | 19 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Parmak izi okuyucusu bulunan telefonlar son dönemlerde daha çok artış gösterirken 2016 yılında yüzde 40 seviyesini ulaşıldığı belirtildi.

Mobil sektöre yönelik yapılan araştırmalarda parmak izi okuyucusu bulunan cihazların ne kadar bir bölümü kapsadığı araştırıldı. Yapılan bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular raporuyla 2016 yılında piyasaya sunulan telefonlarını yüzde 40’ının parmak izi okuyucu özelliğine sahip olduğu ve 2017 yılında bu oranın yüzde 50’ye beklendiği ifade edildi.

Maliyetler Düşüyor

Akıllı telefon pazarındaki yenilikler ve gelişmeler oldukça hızlı bir şekilde sürerken son dönemlerin en çok ilgi çeken özelliklerinden bir tanesi de parmak izi okuyucusu oldu. Telefonlarda yer alan bu özellik kullanıcıların güvenli bir şekilde telefonunu kullanmasını sağlarken piyasada oluşan talep yöneticileri de harekete geçirmiş durumda.

2016 yılı itibariyle yüzde 40 oranında ulaşan parmak izi taşıyan telefonların oranı 2017 ve daha sonraki yıllarda çok daha artacak. Üstelik güvenlik konusunda parmak izi okuyucusunun yanı sıra retina tarayıcısı gibi yeni özelliklerin de geliştirilmesi kullanıcılarının güvenliğe verdiği önemi de gösteriyor. Üreticiler tarafından farklı modellerde güvenlik önlemleri alınırken kullanıcılar bu durumdan oldukça memnun görünüyor.

Üstelik bu sektörde oldukça önemli gelişmeler de yaşanıyor. Yapılan üretimler ve geliştirilen yeni teknolojiler ile parmak izi okuyabilen sensörlerin üretiminde maliyetler daha da düşürüldü. Bir sensörün ortalama maliyeti 3 dolara kadar düşerken bu rakamın daha da düşmesi pek çok farklı modelde daha bu özelliğin kullanılmasını sağlayacak.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi