"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Popüler Medya Sitesinde Sızıntı Var!

Sedat | 30 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Ünlü bir sitesinin yaklaşık olarak 5.5 milyon kullanıcıya ait kimlik bilgilerinin herhangi bir şifreleme işlemi olmadan parolalarını sızdırdığı ortaya çıktı.

Ağırlıklı olarak genç kızlara hitap eden  i-Dressup adlı sosyal medya web sitesi büyük bir sızıntı ile karşı karşıya. Konuya ilişkin olarak  Ars Technica'da yer alan raporda sızdrılan kimlik bilgilerinden 2.2 milyonunun bir Hacker tarafından gerçekleşti şeklinde.

Bir Hacker'ın verileri elde etme süresinin üç hafta sürdüğü ve 5.5 milyon kullanıcı girdilerinden oluşan beri tabanlarını indirmek için onu veya bir başka Hacker'ı engellemenin mümkün olmadığı.

Kendisini güvenli bir site şeklinde tanımlayan sitenin aslında pek de güvenilir olmadığını görebiliyoruz. Düz metinlerden oluşan şifrelerin ortaya dökülmesi ayrıca kötü bir durum. Endüstri standartları şifrelerin sembol ve rakamlardan olmuşması gerektiğini biliyoruz. Böylelikle parolaların deşifre edilmesi zorlaşır.

Aktif olan bir i-Dressup hesabınız var ise kullanıcıların, hesaplarını kapatmaları öneriliyor. Aynı zaman da yanıltan veya aldatmaya yönelik e-posta adreslerine karşı önlem almanız gerekmekte. Kontrol edip olması durumumda hesaplarınızı değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi