"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Qualcomm, Apple'a karşı savaş açıyor!

Sedat | 15 Ekim 2017 0 yorum Süre: 3 dakika

Qualcomm, Apple'a karşı, bir Çin mahkemesinden Bloomberg'e göre ülkedeki iPhone'ların satış ve imalatını engellemesini isteyen yeni bir dava açtı.

Bu, ABD'de başlayan ve o zamandan beri dünya çapında yaygınlaşan iki şirket arasındaki yasal savaştaki son grev. Dava dosyasında Qualcomm, Apple'ın herhangi bir endüstri standardı için hiçbiri zorunlu olmadığı üç patenti ihlal ettiğini iddia ediyor.  Bu da Qualcomm'un lisansını almakla yükümlü olmadığı anlamına geliyor.

Qualcomm sözcüsü Bloomberg'e "Apple, Qualcomm tarafından icat edilen teknolojileri ücret ödemeden kullanıyor" dedi . Bu patentlerin güç yönetimini ve iPhone'un Force özelliğini kapsadığı söyleniyor.

Apple, yaptığı açıklamada, iddiaların "yetersiz" olduğunu ve çabanın başarısız olacağına inandığını söyledi. Çabanın fırsatçı olduğunu ileri sürdü, çünkü Qualcomm mTouch üzakereler sırasında patentleri yetiştirmemişti ve yalnızca son zamanlarda bunları yayınlamıştı.

Bu, Qualcomm'un iPhone satışlarını yasaklamaya yönelik ikinci girişimidir. Temmuz ayında, Apple'ın ihlal edildiğini söylediği altı patenti işaret eden benzer bir iddiayı ABD'ye sundu 

Herhangi bir iPhone satışının yasaklanması son derece düşük gibi görünüyor. Daha ziyade, çoğunlukla , dünyanın her yerindeki Qualcomm'a karşı açılan birçok dava nedeniyle Apple'a geri dönme girişimi gibi görünüyor . Ayrıca Qualcomm'a bu davanın sonucunu müzakere ederken kaldıraç da verebilir.

Bu yasal savaş, Ocak ayında Apple'ın fidye için ödemeleri bulunduğunu iddia eden bir dava açtığında başladı. Dosyalama, Federal Ticaret Komisyonu tarafınhadan yapılan ve Qualcomm'ın akıllı telefon modemlerini satarken daha fazla para kazanmak için pazar konumunu kötüye kullandıklarını iddia eden ve şimdiye kadar hakim olan tedarikçisi olduğu için yapılan bir dava ile uyarıldı. Apple, dünya genelinde benzer iddialara sahip davalar açmaya başladı ve Qualcomm, patent ihlaline itiraz eden çeşitli yerlerde geri ateş etti.

Durumlar, Qualcomm için özellikle iyi görünmüyor. Benzer davranışlar nedeniyle art arda cezalandırılıyor ve en son karar Tayvan Adil Ticaret Komisyonu tarafından 774 milyon dolar ceza verilmişti. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi