"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Reklam Engellemenin Sonucu 21,8 Milyar Dolar Zarar

Sedat | 15 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

İnternet sitelerinde yer alan rakamların çeşitli eklentiler ile engellenebilmesi bu konuda reklam gelirlerinin düşmesine neden oluyor.

Dijital reklam sektörünün en büyük handikaplarından birisi reklamların engellenmesi. Kişilerin sitelerde yer alan ve çoğu zaman büyük bir ekranı kaplayan reklamları görmemesi adına özel eklentiler geliştirilirken bu eklentiler gezinti sırasında reklamların görüntülenmesini engelliyor. Bu nedenle kişiler reklamları görüntüleyemediğinden etkileşime de girmiyor. Bu da reklam gelirlerinin azalmasına neden oluyor. Konuyla ilgili önemli bir araştırma IAB Türkiye tarafından yapıldı.

42 ülkede faaliyet gösteren firma tarafından yapılan genel araştırmada reklam engelleme yazılımlarının 2015 yılı içerisinde yeni 21.8 milyon dolarlık bir zarara yol açtığı belirtildi. Piyasada özellikle yaygın olarak kullanılan Adblocker gibi uygulamalar reklam engellemede oldukça başarılı sonuçlar verirken bu durum hem reklam verenleri hem de yayıncıları zor duruma sokuyor.

PageFair ve Adobe Ad Blocking 2015 olarak adlandırılan raporda zararın oldukça büyük olduğu ve gelişen sektörde bu zarara karşı önlem alınmadığı takdirde ilerleyen yıllarda zararın daha da artacağı belirtilirken 2016 için yapılan tahminlerde şu anda 21.8 milyar dolar olan zararın 41.4 milyar dolara kadar çıkabileceğini ifade ediliyor. Bu bakımdan gelecek yıllarda zararın çok daha büyük boyutlarda olacak olması reklam sektöründe genel bir düzenlemenin yapılmasını ve kullanıcıları rahatsız etmeden reklam yayınlarının mümkün hale getirilmesine de mecburi kılıyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi