"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Robot Sophia İlk Vizesini Aldı!

Sedat | 1 Kasım 2018 0 yorum Süre: 2 dakika

Dünyanın vatandaşlık alan ilk robotu Sophia'nın artık vizesi var. İşte detaylar...

Dünyanın vatandaşlık alan ilk robotu Sophia'nın artık vizesi var. Suudi Arabistan'dan vatandaşlık alan ve tarihe, nüfus cüzdanına sahip ilk robot olarakgeçen Sophia, Bakü Uluslararası Havalimanı'nda vize alarak bir kere daha tarihe geçti. Elektronik vizenin sahibi olan Robot Sophia bir konuşma yapmak için Azarbeycan'dan sonra dünya turuna devam edecek.

2016 yılında tanıtılan Sophia'ya Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verilmiş, böylece Sophia dünyanın vatandaşlık verilen ilk robotu ünvanını aldı. Robot Sophia, Hanson Robotics’in beyin takımı tarafından geliştirildi. Bu insansı robot yaratılırken hedeflenenler; insanları rahatsız etmeyecek bir görüntüye ve gerçek insanlara hitap edebilecek estetiğe ve bütünleşik sosyal duyarlılığa sahip olması.

 Yapay zeka Sophia’nın bu kadar çok ilgi çekmesinin en önemli sebebi, insanların sorduğu sorulara esprili ve zekice yanıtlar vermesi. Sophia’nın yapay zekası ve görünümü o kadar büyük bir titizlikle planlandı ki; sorulan sorulara gülümsemesi, insanların yüz ifadelerini anlaması, konuşurken göz teması kurması ve yüzleri tanıması ile herkesi kendine hayran bıraktı.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi