"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Robotlar İçin Önemli Gelişme!

Sedat | 12 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Japon bilim adamları tarafından yapılan son çalışmalar ile birlikte yapay kasın üretildiği ve böylelikle kas ihtiyacının da yapay bir şekilde karşılanabileceği açıklandı.

Japon bilim insanları tarafından özellikle robotlar için yapılan son çalışmalarda robotların daha insanımsı görünebilmesi adına sentetik kas yapıldığı belirtilid. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda çalışmaların sonuçlandırıldığı ve bu durumun robotlarda kullanılmaya başlanacağı belirtildi. Daha çok robot insan olarak adlandırılan yeni teknolojiler görünümleriyle insanlardan farksız olurken özellikle yapay kas gibi yeni buluşlar ile birlikte artık bu konudaki başarı daha da artırılacak.

Bu konuda özellikle Japon bilim insanları son dönemlerde çalışmalarını hızlandırarak arttırırken önemli sonuçlar da alınmaya başlandı. Yapım aşaması ile ilgili detayların paylaşıldığı son projede kas sisteminin oluşturulması ve robotlarda kasların kullanılabilmesi adına özel bir deneyin yapıldığı ve bu deney sonucunda başarıya ulaşıldığını açıklandı.

Tokyo Teknoloji Endüstrisi Suzumori Endo Robotik Laboratuvarı’nda yapılan bu işlemler ile birlikte dünya genelinde çalışmalar ilgi görürken robotlaron geleceğine yönelik farklı çalışmaların yapılması aynı zamanda robot teknolojisine verilen önemi de gösteriyor.

Son dönemlerde sesli iletişim kurma, hissetme gibi duyguların robotlara aktarılması adına önemli çalışmalar yapılırken bir yandan da robotların görünümü için önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu bakımdan önümüzdeki yıllarda robotların insanlardan farksız bir görünümde olması beklenirken yapay zeka gibi sistemlerin robotlara eklenmesi ile birlikte bu konuda çok farklı çalışmalara imza atılabilir.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi