"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Samsung, kardan zarar ediyor!

Sedat | 5 Temmuz 2019 0 yorum Süre: 2 dakika

Samsung 2019 yılının ikinci çeyreğinde kârda yüzde 56 düşüş kaydetti.

Beklendiği gibi, Samsung, Nisan-Haziran döneminde kârda önemli bir düşüş yaşayacak. Şirket bugün kazanç rehberliği raporunu yayınladı ve üçüncü çeyreği karda düşüşle arka arkaya yazdı.

Samsung'un bu seferinde, bir yıl önceki 14.87 trilyon KRW (13.3 milyar $) ile karşılaştırıldığında 6.5 trilyon KRW (5.56 milyar $) kar bekliyor. Gelirlerin yalnızca % 4 oranında azalarak 58.48 trilyon KW'dan (49.92 milyar $) 56 trilyon KRW'ye (47.89 milyar $) düşeceği tahmin edilmektedir. Samsung’un finansal mücadelelerindeki suçluları aramak çok kolay.  DRAM ve NAND flaş çipleri de geçtiğimiz aylarda ciddi fiyat düşüşleri gördü ve kazancın azalmasına neden oldu.

Koreli teknoloji devi, gelirinin yaklaşık üçte ikisi oradan geldiği için sanayiye çok güveniyor. Dahası, en büyük müşterilerinden biri Huawei, ABD yasağını izlemekte zorlandı ve 2019'un ikinci yarısına daha fazla belirsizlik getirdi. Daha olumlu bir kayda göre, Samsung’un ekran sektörünün 6.51 trilyon KRW’da (5.56 milyar $) kâr etmesi bekleniyor. 684 milyon dolar, daha önce müzakere edilen bir OLED talep kotasını yerine getirmediği için Apple'dan gelecek. Tam kazanç raporunun ay sonunda olması bekleniyor, bu yüzden net sayılarla konuşabileceğiz.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi