"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Sanal Pos'a Yüzde 5 Vergi Geliyor

Sedat | 6 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türkiye’de e ticaret sektörü daha da yayılırken, bu konuda önemli bir gelişme yaşandı. Sanal pos için verilerde yüzde 5 artışa gidildi.

Tüketicilerin online olarak yaptığı ödemelerde sanal pos cihazları kullanılırken, bu ödeme türü için kişilerin internet üzerinden kart bilgilerini girmesi yeterli olurken, bundan sonraki süreç içerisinde sanal pos kullanan kurum ve kuruluşlar artık yapılan işlem başına yüzde 5 oranında vergi vermek zorunda olacak. Alınacak vergi yeni düzenleme ile birlikte yürürlüğe girerken, yeni verginin adı banka ve sigorta muameleleri olarak adlandırıldı.  

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ önümüzdeki günlerde görüşülerek karara bağlanacak. Bu işlemlerin onaylanarak yürürlüğe girmesi halinde ise artık işlemlerde bu ödemenin alınması mümkün olacak. Yapılan düzenlemelerde mobil ödeme de kapsam altına alınırken, artık mobil ödeme yapıldığında da operatörlere yapılan ödemelerden yüzde 5 oranında vergi alınacak ve bu ücretler direk vergi olarak devlet kasasına girecek.

Yapılacak işlemlerin bundan sonraki süreç içerisinde bankerlik kapsamına alınacağı ve böylece ek vergi alınmasını mümkün olacağını ifade ediyor. Bu gelişmelerin ardından ise bu sektörde işlem yapan firmalara gözler çevrilmiş durumda. Yapılacak itirazlar yeni bir tartışmaları başlatabilir. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi