"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Serbest İnternet Mümkün Olabilir Mi?

Sedat | 15 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

İnternetin yaratıcılarından birisi olarak kabul edilen ve geliştirdiği sistem hala kullanılan Tim Berners-Lee internet kullanımı ile ilgili yaptığı açıklamalarda serbest

İnternet kullanımı çoğu zaman farklı eleştirilere maruz kalırken bu konuda önemli bir değerlendirme de Tim Berners-Lee tarafından yapıldı. Avrupa'daki interneti hedef alan Tim Berners-Lee Serbest internet kullanımının olması gerektiğini söyleyerek Avrupa'ya çağrıda bulundu.

Özellikle Avrupa'da şu anda 5G çalışmaları kapsamında tüm telekom operatörlerine tarafsızlık ilkesi çağrıları yapılırken bu durum tarafsızlık ilkeleri ile birlikte serbest açık bir internet hizmetinin de sunulması anlamına geliyor. Çalışmaları destekleyen ve bu konuda herkesin örnek alması gerektiği detayların bulunduğunu belirten Tim Berners-Lee Avrupa'da yapılan son çalışmaları desteklediğini ifade etti.

İnternet kullanımı konusunda özellikle Avrupa'da katı kuralların bulunduğunu ve bu nedenle hizmet alan kişilerin ciddi kısıtlamalar içerisinde bu hizmetlerden yararlandığını belirten Tim Berners-Lee serbest bir internet hizmetinde bu tür soruların yaşanmayacağını ve bu durumun da kuşkusuz kullanıcılar için çok iyi bir fırsat yaratacağını söyledi. Serbest internet erişiminin önümüzdeki yıllarda bir zorunluluk hale geleceğini de belirten Tim Berners-Lee internette yaşanacak bu değişimin ne kadar erken olursa o kadar daha iyi bir etkisinin bulunacağını belirtti.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi