"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Siri'ye Türk Rakip: CEYD-A

Sedat | 6 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Apple tarafından piyasaya sunulan Siri’ye karşı Türkiye’den Ceyd-a adında bir rakip geldi.

Sesli asistanlar sayesinde telefonlarda pek çok işlemi yapmak daha kolay olurken, bu konuda Türkiye’den de önemli bir proje geliştirildi. Türkiye’de geliştirilen ve Ceyd-a adı verilen bu asistan Siri ve Cortana gibi rakiplerine karşı piyasada pay almaya çalışacak.

Piyasadaki güçlü rakiplerine karşın şu anda önemli bir başarı elde eden ve kullanılabilir hale getirilen Ceyd-a, Apple'ın Siri’sine, Google’ın Google Now sistemine ya da Microsoft'un Cortana'sına kafa tutması zor olsa da yerli yapıma destek vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilebilecek durumda. Ceyd-a geliştirmesinin mutfağında Cenker Şişman adında bir geliştirici yer alırken, yerli Siri özellikle Türkiye’de oldukça ilgi çekmiş durumda. Yazılım anlamında yapılan ilk incelemelerde oldukça başarılı olduğu görülen sistem, önümüzdeki günlerde daha yüksek kullanım oranlarına ulaşabilecek durumda. Bu bakımdan şu anda temel düzeyde de olsa yapılacak yeni geliştirmelere ve güncelleştirmeler ile birlikte Ceyd-a çok daha iyi bir yere gelebilir.  

Google Play Store’de!

Ceyd-a yazılımı kullanmak isteyen kişiler bu konuda direk Google Play Store üzerinden indirme işlemlerini yapabilecek durumda.   Şu anda 22 bin yorum yapılan Ceyd-a, ortalama 4.4 puana sahip. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi