"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

SpaceX Patlamasının Zararı Ne Kadar?

Sedat | 5 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

SpaceX için yapılan testlerde kazanın yaşanması ciddi bir zarar da getirdi.

Geçtiğimiz günlerde son testlerin yapıldığı SpaceX Falcon 9, patlama nedeniyle ciddi bir tahribat yaşamıştı. Projenin şu anda patlama nedeniyle devam ettirilememesinden ziyade yaşanan mali zarar hakkında durum daha da netleşmeye başladı.

SpaceX Falcon 9 ile birlikte Facebook’un ilk uydusunun gönderilecek olması bu konuda ciddi bir heyecan yaratırken, Facebook için de bu tarih bir dönem noktası olacaktı. Fakat yaşanan son gelişmelerde bu konuda ciddi handikaplar yaşanmaya başlandı. Öyle ki yapılan açıklamalarda SpaceX Falcon 9 patlaması sonrasında uydu ve platformun ciddi oranda zarar gördüğü belirtildi. Bu durumun arka planında ise SpaceX’in hatası olduğu gerekçesi ile taraflar birbirine tazminat talebinde bulunmaya başladı.  Spacecom tarafından SpaceX için tazminat talebinde tazminat değerlerinin 30 milyon dolar ile 123 milyon dolar arasında belirlenmesini ve bu tazminatın kendisine ödenmesini talep ediyor.

Bu açıklamaların ardından gözler SpaceX’e çevrilirken, şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Fakat bu konuda ciddi bir hukuki sürecin de işleyeceği açık. Fakat işin en ciddi yanı, yaşanan bu zarar nedeniyle ciddi bir projenin gerçekleştirilememesi. Bu bakımdan önümüzdeki günlerde iki firma arasında yaşanacak gerilim projenin iptalini dahi gündeme getirebilir. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi