"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Spotify Çokta Masum Değilmiş!

Sedat | 14 Kasım 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Son zamanların popüler çevrimiçi müzik dinleme uygulaması Spotify'in hard disk ömrünü kısalttığını biliyor muydunuz?

Spotify'de meydana gelen yazılımsal hatadan dolayı hard disk ömürlerinin kısa olduğu ortaya çıktı. Müzik dinleme alışkanlığımızı baştan aşağı değiştiren Spotify, arşivlemede kolaylık sağlaması açısından sade ve kullanışlı arayüzü ile zamanla güncelleme alarak yeni özellikleri bünyesine dahil etmişti. Fakat gelen güncelemerde bir aksiliğin olduğu farkedildi. Spotify topluluğunda ve çeşitli forumlarda dile getirilen şikayetlere göre; Spotify uygulaması bazı durumlarda 40 saniyede bir yaklaşık 10 GB veri yazıyor. 

Sorunu bir nebzede olsa çözümlemek isteyen kullanıcılar Spotify uygulamasını kaldırıp tekrardan yükleme yapmak istedi fakat 17 dakikalık kullanımda Spotify'ın 1 GB veri yazdığını dile getiriyor. Hatta bazı kullanıcılar ise SSD'de Spotify'ın 100 GB'ın üzerinde yer kapladığını bile dile getiriyor. Diğer şikeyetlerin yanında ön plana çıkan 40 saniye gibi kısa bir sürede 10 GB verinin yazılması, HDD ve SSD'nin ömrünü net bir şekilde kısaltacağını söyleyebiliriz. Müzik dinlerken sabit diskin ömrünün kısalması sorunu çok geçmeden çözülerek eski haline getirildi. 

Sorunun farkında olduklarını belirten Spotify çözümlemeye giderek Spotify 1.0.42 güncellemesini yayınladı. Spotify kullanıcılarının uygulamanın Windows veya macOS sürümlerini güncellemesini özellikle tavsiye ediyoruz. Eğer bu süreçte daha güncel bir sürüm yayınlamış ise yine en güncel sürümü kullanabilirsiniz.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi