"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Spotify Rakibini Satın Alıyor!

Sedat | 29 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Dünyaca bilinen ve en büyük müzik yayın hizmeti sunan Spotify, rakibi olan SoundCloud'u satın alması bekleniyor.

Gelen bilgiler doğrultusunda SoundCloud için görüşmelere başlayan ve aynı zamanda bir anlaşma sağlanıldığı takdirde Spotify, 700 milyon gibi bir fiyatla karşılaşması bekleniyor. Financial Times'ın haberine göre Spotify'ın değerinin 8.5 milyar olduğu yönünde.

Güzel bir ortamı olan SoundCloud'da her ne kadar sanatçılarla ürünleri paylayışıp takipçilerle görüşme imkanlarının var olduğu ele alınırsa alınsın Spotify (40 milyon ödemeli kullanıcı),  Apple Music (15 milyon üye) olmak üzere Google play, Music ve Tidal gibi birçok rakibinin gerinde kalmış vaziyette.

Spotify'in birkaç sene sonra kamuya açılması durumunda SoundCloud'ı satın alması oldukça mantıklı. Hizmet, Billboard'un belirttiğine göre, şu anda 175 milyon kullanıcıya sahip ancak bunların ne kadarının ayda 10 dolarlık SoundCloud Go hizmetine üye oldukları belli değil. Para ödemeyi kabul edenlerin yanı sıra etmeyenlerin de olduğunu söylememiz mümkün.

Verilecek hizmetle beraber daha büyük bir kütüphane alanına sahip olabilecek. Spotify, SoundCloud alımı aracılığı ile direkt olarak sanatçılarla anlaşmalar yapma imkanına bile kavuşabilir.

Spotify'in 2015 yılında fiyat tahminin en az iki kat fazla olduğu halde hiçbir kâra sahip olamadı. Bunun nedeninin ise lisans ücretlerinin olduğu ifade edildi. International Business Times'ın söylediğine göre Spotify, gelirinin \%70'inden fazlasını kayıt firmalarına ödemekte. SoundCloud'ın satın alımı durumunda müzik marketlerinde büyük bir çıkış söz konusu olabilir. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi