"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Sürücüsüz Araç Sektörüne Yandex De Giriyor!

Sedat | 29 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Sürücüsüz otomobil sektörüne pek çok marka giriş yaparken, Yandex de bu alanda faaliyet gösterme kararı aldı.

Son dönemlerde farklı teknoloji markaları otomobil çalışmaları için hazırlıklarını sürdürürken, konuyla ilgili önemli bir açıklama Yandex’ten geldi.Yandex tarafından yapılan açıklamalarda sürücüsüz araç teknolojileri üzerine çalışmaların başlatıldığı ifade edilirken, bu kapsam dahilinde önümüzdeki yıllara ilk çalışmaların testlerine başlanacağı da belirtildi.

Toplu Taşımaya Ağırlık Verilecek

Yandex tarafından yapılacak çalışmalarda bireysel otomobillerden ziyade daha çok toplu taşımaya ağırlık verileceği belirtilirken, Yandex bu konuda öneli bir ortaklık da kurmuş durumda. Daimler ile iş birliği yapan Yandex, böylece Mercedes güvencesi ile birlikte üretimlerini gerçekleştirecek. Otomobillerdeki yazılım desteğinin Yandex tarafından verilmesi beklenirken, üretimler direk Daimler üretim hattında yapılacak.

Ring Otobüsü Olacak

Yandex tarafından planlanan projede üretilecek aracın daha çok ring otobüsü şeklinde görev alması amaçlanırken, bu sayede kısa noktalar arasında etkili ve ekonomik bir çözüm bulunmuş olacak. Aracın 12 kişi kapasiteli olacağı belirtilirken, 200 kilometrelik bir menzil de hedefleniyor. Seferde olmadığı zamanlarda şarj edilecek cihaz, tam şarj ile birlikte 200 kilometreye gidebileceğinden dolayı gün içerisinde çok az şarj ihtiyacı olarak, yolcu taşıyabilecek. Projede ilk denemeler ise 2017 yılında başlayacak.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi