"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Tek Bir Laptopla 30 Araç Çalındı!

Sedat | 8 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Houston’da yaşanan bir olayda hırsızların tek bir bilgisayar ile 30 yeni nesil aracı çalmayı başardığı belirtildi.

Yeni nesil araçların yüksek teknolojiler ile donatılması aynı zamanda güvenlik zafiyetlerine de yol açıyor. Sistemlerin çözülmesi kolay bir şekilde arabanın kontrol edilmesine neden olurken konu ile ilgili önemli bir örnek Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşandı.

Houston eyaletinde 30 adet otomobili çalan kişi bu işlemleri sadece tek bir laptop ile yaptı. Geliştirilen özel bir uygulama ile araçların sistemlerine giriş yaptığı tahmin edilen hırsızlar çok kısa süre içerisinde araçların yönetimini ele geçirdi ve 30 aracı tek tek çaldı. Konuyla ilgili güvenlik kameralarının incelenmesi ile birlikte detaylar netleşirken hırsızların çok kısa süre içerisinde 30 tane aracı çalması aynı zamanda araç markaları için de ciddi bir prestij kaybı yarattı.

Piyasada pek çok önemli marka tarafından sunulmuş olan araçların bulunduğu 30 aracın sadece tek bir laptop ile çalınabilmesi, güvenlik konusunda kullanıcıların pek de önlem alamayacağını gösterdi.

Güvenlik kameralarına takılan bu olay sonrasında polis tarafından yapılan soruşturmalarda suçlular yakalanırken iki kişinin ifadeleri alınmaya başlandı. Olayın dizüstü bilgisayarlar üzerinden yapıldığı kesinleşirken, bu olayda hırsızların uygulamayı vermek istemediği belirtildi. Yakalanan kişilerin bilgisayarlarına el konularak bilgisayarlar üzerinden araştırmanın yapılacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde ise teknolojik araçlarda yer alan kilit sisteminin belirli bir kod üzerinden çalıştığı ve hırsızların bu kod sistemlerinin tümünü ele geçirerek araçlarda kısa bir deneme yoluyla kilidi açabildiği belirtildi.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi