"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Telefon Ekranınız Telefonunuzu Şarj Etmeye Geliyor!

Sedat | 5 Ekim 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Akıllı telefon kullananların çoğu neredeyse bataryanın çabuk bitmesi sıkıntısından müzdarip. Bu sorunu ortadan kaldıracak bir çalışma ortaya çıktı.

Ancak gelen bir bilgiye göre gelecek yıllarda telefon ekranınız bataryanızı şarj etme özelliğine sahip olabilir. Günümüzde piyasada varolan cihazların birçoğu üst düzey işlevsellik ve etkili aynı zamanda net görünümlü ekranlara sahip. 

Michigan Eyalet Üniversitesi'nin mühendislik bölümündeki bir grup araştırmacı telefonlardaki ekranları aynı zamanda bir tür güneş paneline dönüştürebilecek bir teknoloji haline getirmek için çalışmakta. Yeni panelin içeriğinde geçirgenlik özelliği taşıyan parlak güneş konsantratörü işlevi bulunmakta. Böylelikle güneş enerjisinden faydalanıp batarya ömrünün uzun olması sağlanacak. 

Bu çalışmayı önemli bulup yatırım yapan firmaların ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Kyocera'nın 2015'te Barselona'da düzenlenen MWC etkinliğinde tanıttığı Torque cihazının prototipinde yer alan teknoloji firmanın SunPartner'la işbirliği yaparak geliştirdiği bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. 

Konuya ilişkin olarak SunPartner yetkileri akıllardaki soru işaretlerini gidermek amacıyla birkaç açıklamada bulundu. Ekranların 10 dakikalık güneş enerjisine maruz kalması durumunda 100 dakikalık bekleme mod süresi ve iki dakikalık bir konuşma süresi olanağı sağlıyor. Sürenin çoğu insan tarafından az görülsede, şarj cihazı veya herhangi bir priz bulamadığınızda işinize çok yarayacaktır. Gelişim aşamasında olan projenin gelecekte sunulması ve telefonlarınızda bulunmak üzere gelebilir. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi