"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Telefondan Kişilerin Bilgi Seviyesi Belirleniyor

Sedat | 14 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Norveç'te yapılan çalışmada oldukça ilginç bir analiz sistemi geliştirildi.

Kullanıcıların mobil verilerine bakarak bilgi seviyelerini ortaya çıkaran sistem pek çok kişi üzerinde denenirken, doğru sonuçlar vermesi dünya genelinde bu sisteme ilgi duyulmasını sağladı. Kullanıcıların akıllı telefon alışkanlıkları üzerinden yapılan çeşitli analizler sayesinde kişilerin bilgi seviyelerini ölçen sistem pek çok farklı veriyi baz alıyor. Mobil veri aracılığıyla sağlanan bu bilgiler üzerinden yapılan analizler sayesinde sistem kişinin cehalet ve bilgi seviyelerini ortaya çıkararak bu konuda bir rapor hazırlıyor. Her ne kadar pek çok kişi böyle bir sistemin kullanılmasının doğru olmayacağı yönünde görüş bildirmiş olsa da yapılan çalışma dünya genelinde büyük bir ilgi gördü.

Doğruluk Pay Yüzde 70

Norveçli araştırmacı Pal Sundsoy tarafından geliştirilen sistem üstelik test edilmiş durumda. Gelişmekte olan bir ülkede yapılan deneyde 76 bin cep telefonu kullanıcısının deneye katıldığı açıklanırken mobil veri üzerinden alınan bilgiler ile kişilerin analizleri yapıldı. Aynı zamanda anket ile kullanıcıların okuma yazma bilip bilmedikleri gibi pek çok sorular da soruldu. Test sonucunda ise oldukça farklı sonuçlar ortaya çıkarıldı.

Sistem tarafından hazırlanan raporlar ile ülkedeki durum karşılaştırmasında ise doğruluk payının yüzde 70 olduğu belirtildi. Bu bakımdan yapılan sistemin daha da geliştirilerek doğruluk payının artırılması ile birlikte mobil kullananların kişilerin kimliğinin ve kişiliğini yansıtması, bu durumun da pek çok sektörde kullanılması bekleniyor.  

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi