"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Telefonlar Geceleri Şarjda Bırakılmalı Mı?

Sedat | 18 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Çoğu kişi gün içerisindeki şarj ihtiyacını karşılamak adına gece yatarken telefonu şarja takarken, bu durum ile ilgili önemli bir araştırma yapıldı.

Teknolojik cihazların şarj sorunları ile ilgili her zaman çeşitli tartışmalar yaşanırken, konuyla ilgili gündeme gelen son durum telefonların geceleri şarjda bırakılması.

Çoğu zaman 6-7 saat gibi uzun bir süre şarjda kalan telefonlarda bataryanın kullanımı açısından herhangi bir sorun olup olmayacağı merak edilirken, bu konuda önemli bir araştırma yapılmış durumda. Mobil sektörde lityum pillerin kullanılmaya başlanması, daha uzun süre kullanım sağladığı gibi daha fazla alan ve kaliteyi de sundu. Bu bakımdan batarya ile ilgili yaşanan problemlerin büyük bir bölümü de lityum piller ile ortadan kalktı. Fakat bu pillerin en önemli handikabı ısıya karşı aşırı dayanıksız olması.  Hem düşük hem de yüksek sıcaklıklar bu piller için ciddi sorun. Bu nedenle telefonların da olabildiğince stabil sıcaklıkta olması gerekiyor. 

Şarjda Isı Artar!

Lityum pillerin şarj edilmesi sırasında sıcaklığı artacaktır. Hızlı şarj gibi özellikler bu konuda fark yaratmazken,  bu konuda önemli bir detay sıcaklığın arttıkça şarj süresinin da hızlanması.  Bu bakımdan sıcaklık değerlerinin çok yukarılara çıkmaması halinde telefonda batarya açısından herhangi bir sorun yaşanması söz konusu olmayacaktır.

Geceleri telefonu şarja bırakılması ise dış etkenlere bağlı olarak telefonun ısısı artmadıkça bir sorun olmayacaktır. Üstelik yeni bataryalarda dolum sonrasında gelen enerji direk telefona aktarılmakta ve böylece batarya fazla enerji almaktan kurtulmaktadır.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi