"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Tesla eski çalışanını muhbirlikle suçluyor!

Sedat | 21 Haziran 2018 0 yorum Süre: 2 dakika

Şirket içi bilgileri sızdırdığı iddiasıyla Tesla, eski bir çalışanına dava açtı.

Tesla, eski bir çalışanı dava ediyor ve onu büyük miktarlarda gizli şirket verilerini üçüncü taraflara ihraç etmekle suçluyor. Tesla tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin eski çalışanı Martin Tripp adlı kişi verileri çaldı. Nevada'da Çarşamba günü açılan bir davada, teknisyen Martin Tripp'in medyayla ilgili şirket hakkında yanlış beyanlarda bulunduğunu iddia ettiği gibi, “Tesla'nın yeni üretim ekipmanlarını çevrimiçi ortamda getirmekte geciktiği” gibi.

İlk olarak CNBC tarafından bildirilen davada, Tripp'in Tesla'nın üretim işletim sistemini (“ MOS ”) hack eden ve birkaç gigabyte Tesla verisini dış tüzel kişiliklere aktaran yazılıma,“ düzinelerce gizli fotoğraf ve bir Tesla'nın üretim sistemlerinin videosu sızdırdı 

Ayrıca, Tesla'nın verilerini ağdan ve üçüncü şahısların ellerine periyodik olarak ihraç etmek için bilgisayar kodu yazmakla da suçlanıyor.  Sekiz ay sonra şirkette bulunan Tripp'in Tesla'da istenen bir promosyonu alamadığı ve bunun sonucu olarak iş arkadaşlarının arasında sıkıntı çektiği için üzüldüğünü iddia ediyor. Ancak Tripp, Washington Post'a Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin iç sistemlerine müdahale etmediğini ve bunun yerine şirkette gördüğünü iddia ettiği “gerçekten korkutucu şeyler” ifadesini kullanarak iddiaları redetti. Bu, Tesla'nın hasarlı aküleri olan Model 3 araçlarını şirkete şiddetle inkar ettiği bir suçlamadan ibarettir.

Post'a yaptığı açıklamada, Tesla’nın ham madde atığı ile ilgili bir makale için Haziran ayı başlarında Business Insider’a bilgi verdiğini doğruladı. 40 yaşındaki Tripp, Tesla’nın bilgisayarlarından herhangi birini hacklemeyi reddetti ve bir terfi almama konusunda endişelenmediğini söyledi.
 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi