"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Tesla Oto Pilotla Yeni Bir Kaza Daha!

Sedat | 15 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Geçtiğimiz günlerde Tesla tarafından üretilen bir araçta yaşanan kazanın ardından çok uzun bir süre geçmeden yeni bir kaza daha olduğu belirtildi.

Tesla oto pilot tekrar kazaya sebebiyet verirken yeniden gündeme oto pilot tartışmaları geldi. Tesla tarafından üretimi yapılan ve pek çok farklı coğrafyada kullanılan araçlarda oto pilot özelliğinin kullanıcılar tarafından tam olarak bilinmemesi, pek çok küçük hasarlı kazanın yaşanmasına neden olurken geçtiğimiz günlerde yaşanan bir kazada aracın sürücüsü yaşamını yitirmişti. Gündemde hala bu olayın tartışmaları sürerken Tesla Model X ile yeni bir kazanın daha yaşandığı belirtildi.

Yaşanan kazada şoförün araçta yer alan oto pilot özelliğini kullandığı ve bu sırada kazanın meydana geldiği öğrenilirken yapılan açıklamalarda otomobilin birden beklenmedik bir şekilde yoldan çıktığı ve bu nedenle kazaya sebebiyet verdiği ileri sürüldü.

Oto pilot özelliğini kullanan sürücü normal hızlarda seyrederken aracın birden yoldan çıkması sistemsel bir sorunun yaşandığına dair önemli ipuçları veriyor. Aracın ufak bir kütük yığınına çarptıktan sonra durduğu belirtilirken araç ile ilgili araştırmalar yapılmaya başlandı.

Sürücü Hatası Denebilir!

Fakat daha önceki kazada olduğu gibi oto pilot sisteminde kullanıcıların mutlaka direksiyonu tutması gerektiği belirtilirken yaşanan son kazada sürücünün direksiyonu bıraktığı ve kontrolü eline almadığı görüldü. Bu bakımdan önümüzdeki günlerde marka tarafından yapılacak açıklamalarda bu konuya dikkat çekilerek durumun sürücü hatası olduğu yönünde açıklama yapılması bekleniyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi