"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Tesla'dan Otopilot Kararı

Sedat | 13 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Son zamanlarda Tesla tarafından yapılan araçların çok fazla kazaya karışması tüm gözlerin markaya çevrilmesine neden olurken konu ile ilgili önemli bir açıklamada daha ya

Geçtiğimiz günlerde Tesla tarafından üretimi gerçekleştirilen bir araçta yaşanan kazada bir kişinin yaşamını yitirmesi sürücüsüz otomobillerinin güvenliğini tekrar gündeme getirmiş ve Tesla’nın çok ağır şekilde eleştirilmesine neden olmuştu. Bu durumun ardından otomatik pilotun sistemden kaldırılacağı ve bu teknolojilerin kullanılmayacağı yönünde pek çok haber çıksa da Tesla bu konuda geri adım atmayı düşünmüyor.

Konuyla ilgili marka tarafından yapılan açıklamalarda sürücüsüz otomobil teknolojisinin sürücüler tarafından daha iyi bir şekilde kullanılması ve herhangi bir kazanın yaşanmaması adına araç alacak kişilere eğitim verileceği belirtilirken konuyla ilgili açıklama yapan Tesla’nın CEO’su Elon Musk yaşanan kazalarda otomatik pilotun herhangi bir suçunun olmadığını savundu.

Eğitim için daha fazla imkan yaratacak ve bu konuda özel olarak eğitim programlarını hazırlayacak olan Tesla yöneticileri, yaşanan kazaların birçoğunun sürücü hatasından dolayı kaynaklandığını öne sürerek verilecek eğitimler ile birlikte bu tür hataların yapılmasının önlenmek istendiği söyledi. Marka tarafından daha önce yapılan açıklamalarda sürücüsüz otomobillerde kullanılan teknolojilerin hiçbir zaman kusursuz olmadığı ve bu nedenle sürücülerin araç başlarında mutlaka kontrolü ellerinde bulundurmaları gerektiği ifade edilmişti. Marka tarafından yapılan bu açıklamalar ve otomobillerde kullanılan teknolojiler de yer alan ifadeler yaşanan kazalarda dile getirilerek hatanın araçta ya da sistemde olmadığını öne sürülüyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi