"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Toyota'dan Sürücüsüz Otomobile 22 Milyon!

Sedat | 13 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Otomobil sektörünün en önemli markalarından birisi olan Toyota sürücüsüz otomobil üretimi için Michigan Üniversitesi'ne bağış yaptı.

Sürücüsüz otomobil alanında üretim yapmak isteyen Toyota bu konuda özel bir proje için Michigan Üniversitesi'ne bağış yaptı. Yapılan açıklamalarda Toyota tarafından 22 milyon dolarlık bir bağılın yapıldığı belirtilirken bu projeyle birlikte üniversite bünyesinde sürücüsüz otomobil yazılımının geliştirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Araştırmacı ve öğrencilerden oluşan bir ekip tarafından yapılacak geliştirmeler sayesinde sürücüsüz otomobil yazılımı stabil bir hale getirilecek ve böylece Toyota bu alanda üretimlerine daha erken bir tarihte başlayabilecek. Üniversite ekibi tarafından geliştirilecek olan projenin Toyota tarafından yeni otomobillerde kullanılacağı belirtildi. Böylece 22 milyon dolarlık bağış sayesinde Toyota sürücüsüz otomobil yazılımına sahip olabilecek.

1-2 Yılda Faaliyete Geçilebilir!

Üniversite tarafından projenin ne zaman sonlandırılacağı bilinmese de önümüzdeki dönemlerde bu alanda gelişmenin yaşanması bekleniyor. Son dönemlerde sürücüsüz ve otonom sürüş ile ilgili pek çok farklı proje piyasaya sürülürken üniversitesinde bu alanlarda çalışma yaptığı biliniyordu. 22 milyon dolarlık bağış ile birlikte üniversitede yapılacak çalışmaların daha da hızlandırılacağı belirtilirken bu sayede Toyota sürücüsüz otomobil için daha erken bir tarihte üretime başlayabilecek.

Yapılan açıklamalarda bağışın 4 yıllık süre içerisinde kademeli bir şekilde gönderileceği belirtilirken Toyota'nın üretime geçmesi için 1-2 yıllık sürenin yeterli olduğu ifade ediliyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi