"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

TR Uzantılı Alan Adı Pazarı Giderek Büyüyor!

Sedat | 15 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

ODTÜ tarafından sağlanan .tr uzantıları için ilgi giderek artıyor. İşte sektördeki son durum.

Türkiye’de kullanıma sunulduğu ilk günden itibaren yoğun bir ilgi gören .tr alan adları, farklı projelerin geliştirilmesini sağladığı gibi sektöre de hareketlilik getirmiş durumda. Com, net ve org gibi uzantılar genel olarak kullanılsa da Türkiye’ye özgü olarak geliştirilen .tr uzantısı sayesinde Türkiye’ye yönelik yayın yapan ve kısa anahtar kelimelere yönelik alan adı alınmasını sağlayan yeni proje, böylece yeni bir Pazar da oluşturmuş durumda.

Yayınlanan son raporlarda 379 bin 667 internet sitesinin .tr uzantıya sahip olduğu açıklanırken, artan ilgi ile birlikte pazarın değerinin de arttığı ifade edildi. Şu anda pazarın büyüklüğü yıllık olarak 8 milyon 419 bin 985 lira olarak belirtilirken, önümüzdeki yıllarda bu pazarın daha da büyümesi ve değerini arttırması bekleniyor.

Yıllık Ödemeler 25 TL’ye Kadar Çıkıyor

Alan adlarının senelik sözleşme ile alınması nedeniyle kişilerin her yenilemede 5 TL ile 25 TL arasında bir ödeme yapması gerekiyor. Bu nedenle de bir defaya mahsus olmayan ödemeler ile birlikte .tr üzerinden sürekli bir gelir de sağlanabiliyor. Bu açıdan gelirler giderek artarken, şu anda 8 milyon barajı geçilmiş durumda.  

.tr uzantıları kapsamında en çok ilgi çeken com.tr olurken konuyla ilgili dağılım oranları da açıklanmış durumda. Buna göre oranlar şöyle;  

yüzde 78,7 com.tr

yüzde 5,9 gen.tr

yüzde 3,5 gov.tr

yüzde 2,8 org.tr

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi