"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

TRT Vergisi Akıllı Telefon Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?

Sedat | 2 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

TRT vergisi gibi ek ücretlerin eklenmesi ile birlikte Türkiye’deki akıllı telefon fiyatlarında artış yaşandı.

Akıllı telefonlara özellikle son olarak TRT vergisinin alınmaya başlanması ile birlikte zam yapılırken, piyasalarda telefon fiyatlarına bu durumun nasıl yandığı da görüldü.

Türkiye’de online olarak kanal yayınlarına erişim sağlayabilen tablet, telefon ve bilgisayarlar üzerinden TRT vergisi alınmaya başlanırken, bu durum fiyatlara direk yansıdı. Daha öncesinde sadece anten bağlantısı olan cihazlardan alınan TRT vergisi, online olarak da kanalların izlenebilir duruma gelmesinin ardından internet bağlantısı bulunan diğer cihazlardan da alınmaya başlandı.

Konuyla ilgili resmi ve ilgi gören bir açıklama Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi tarafından yapıldı. Sinan Ekşi, bu düzenlemenin ardından akıllı telefonların fiyatlarında ortalama \%8’lik bir artış görüldüğünü söyledi.

1500 TL’lik bir telefonun vergi sonrasında 1620 TL’ye satılmaya başladığı belirten Sinan Ekşi, bu durumun özellikle vatandaşlara yansıtılmasının durumu zorlaştırdığını söyledi. Telefon satışlarından yüzde 50’lilik oranda vergi alındığını söyleyen Ekşi, \%25 ÖTV, \%18 KDV ve \%7 TRT bandrolü ödemelerinin hepsinin tüketicilerin cebinden çıktığı söyledi. Bu bakımdan Türkiye’de satılan telefonların fiyatının yarısı devlete gidiyor. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi