"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

TRT Vergisi Telefon Satışlarını Vurdu!

Sedat | 29 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Telefon satışları üzerinden alınmaya başlanan TRT vergisi günden güne ağırlığını hissettiriyor. İşte sektördeki son durum.

TRT vergisinin telefonlardan da alınmaya başlanması bu konuda fiyatlara doğrudan yansıdı. TRT vergisinin alınmasındaki sebepler, mobil olarak yayınların izlenebilmesi olurken, kullanıcıların cebinden alınan bu karar ile birlikte artık TRT vergisi de alınmaya başlanacak.

Kapsam Alanı Değiştirildi

Önceki yıllarda düzenlemede cep telefonları kapsam içerisinde alınmazken, radyo ve yayın alıcısına sahip cihazlardan TRT vergisi alınıyordu. Fakat online olarak yayınların izlenebilmesi ile birlikte cihazlarda alıcı olmadan da bu imkan elde edilebiliyor. Bu bakımdan TRT vergisinin alınmasına mobil cihazlar da dahil edilmiş durumda.

Fiyatlar Arttı

TRT vergisi ile birlikte telefon fiyatlarında artış yaşanırken, ortalama olarak bir telefon fiyatında yüzde 8’e varan bir artışın yaşandığı ifade edildi. Aynı durum tablet ve bilgisayar sektöründe daha hafif bir şekilde hissedilirken bu sektörde yüzde 2-3 oranlarında kaldı. Bu kasmada telefon harcamalarında her 1000 TL’de 80 TL kişilerden TRT vergisi adı altında alınıyor. Fakat özellikle Samsung ve Apple gibi markaların ürünleri yüksek fiyatlar üzerinden satıldığı için kişilerin 200 TL’yi geçen TRT vergisi ödemesi gerekebiliyor.

Satışlar Düştü

Konuyla ilgili yapılan son değerlendirmelerde ise bu durumun ciddi bir etki yaptığı da görüldü. Öyle ki cep telefonu satışlarında iyi bir ivme yakalanmasına rağmen bu karar ile birlikte yüzde 20’ye yakın oranda bir düşüş yaşanmış durumda.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi