"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Türkiye Avrupa Altıncısı Oldu

Sedat | 24 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan açıklamalarda 2016’nın ilk yarısındaki otomobil satış rakamları paylaşıldı.

2016 ayı ile ilgili genel bir değerlendirme Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından paylaşılan rapor ile birlikte gündeme geldi. Hazırlanan raporda Avrupa genelindeki otomobil satışları genelinde ülke sıralaması yapılırken Türkiye otomobil satışlarında yüzde 302 artış yaşayarak sıralamada altıncı oldu.

Türkiye’de Sektör Büyüyor

Türkiye'de son dönemlerde otomobil satışları Türkiye'nin en önemli ihraç ürünleri arasından yer alırken bu durum hem ekonomik kalkınmaya hem de otomotiv sektörünün daha da gelişmesine katkı sağlıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda yüzde 302 gibi bir artış oranının oldukça yüksek olduğu belirtilirken tüm Avrupa ülkeleri arasında altıncı sırada olmak da Türkiye adına oldukça başarılı bulundu.

Avrupa genelinde 2016 yılında yakalanan rakamlar 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 9.1 artış gösterirken toplam 8.090.870 araç satışı gerçekleştirildi. 2015 yılında yapılan araç satışı ise 7.416.154 olarak belirlenmişti.

Düşüşler Var

Araç satışlarında düşüş yaşayan ülkeler arasında Hollanda ve İsviçre yer alırken en çok üretimlerin ve satışlarını arttıran pazarlar İzlanda, Letonya ve Litvanya oldu. Türkiye açısından en önemli noktalar ise Türkiye'de yaşanan artışın oldukça yüksek olması ve sıralamada hızlı bir şekilde yükselmesi oldu.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi