"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Türkiye Mobil Oyun Raporu Paylaşıldı

Sedat | 12 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türkiye'de mobil olarak oyun oynamayı seven kişiler üzerinden yapılan araştırmalarda Türkiye'nin mobil oyun haritası çıkartıldı.

Akıllı telefonların farklı oyun seçeneklerine sahip olması ve kişilerin özellikle boş kaldığı zamanlarda telefon yardımına koşması pek çok oyununda oynanmasını sağlıyor. Türkiye'deki akıllı telefon kullanıcılarının oyun oynama istatistikleri çıkartılabilmesi amacıyla özel bir çalışma yürütülürken yapılan araştırmada mobil oyunlara ilginin oldukça fazla olduğu görüldü.

Oyun oynayanların yüzde 40’ı herhangi bir yerde beklerken oyun oynadığını yüzde 21’i ise iş yerlerinde oyun oynadığını söyledi. Türkiye'deki telefon kullanıcılarının yüzde 73 oyunları akıllı telefonlardan oynamayı tercih ederken telefonun kullanım amacının öncelikli olarak oyun oynamak olduğu da öne çıkmış durumda. Türkiye'deki oyun oynayanların yüzde 45 seyahat ederken, yüzde 44’ü beklerken ve yüzde 24’ü de iş yerlerinde oyun oynamayı tercih ediyor. Bu bakımdan mobil oyun oynamanın farklı alanlarda da görüldüğü ortaya çıkarılmış durumda. Oyunsever profilinde ise kadın ve erkek arasında çok fazla farkın olmadığını gösteriliyor. Oyun oynayanların yüzde 47’si kadın yüzde 53’ü ise erkekler.

Online oyun oynama alışkanlıklarına bakıldığında ise kişilerin özellikle arkadaşlarını yenmek ve sıralamalarda üst sıralarda olmak adına oyun içi harcama yapabildiği de görülüyor. En çok oyun oynanan saatler akşam saatleri olurken kişiler daha çok 17.00 ile 20.00 arasında oyun oynamayı daha çok tercih ediyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi