"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Türkiye’de Bitcoin’e Engel Geldi

Sedat | 18 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Bitcoin dünya genelinde büyük bir ilgi görürken Türkiye'de faaliyet gösteren BTCTurk’e engelleme getirildi.

Hizmet veren firmanın ilk olarak banka hesapları kapatılırken yapılan bu hamle ile birlikte firmanın Türkiye'de hizmet vermesi engellendi. 3 seneden beri Türkiye'de Bitcoin pazarına giriş yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği BTCTurk için resmi bir açıklama yapılırken açıklamalarda banka faaliyetlerinin durdurulması nedeniyle şu anda herhangi bir işlemin yapılamayacağı belirtildi.

Para çekmek isteyen ya da ödeme yapmak isteyen kişilerin herhangi bir şekilde işlem yapamayacağı belirtilirken konuyla ilgili önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler şimdiden merak ediliyor.

BTCTurk Türkiye'de faaliyet göstermek adına gerekli hassasiyeti gösterdiğini ve bu konuda her türlü çözüm ortaklığını da yanaştığını belirtirken bu konuda pek çok prosedürün geçilememesi nedeniyle böyle bir sorunun yaşandığı ifade edildi. Faaliyet göstermek isteyen ve Türkiye pazarında yer almak isteyen firma bu konuda önümüzdeki günlerde çözüm bulabilmek adına girişimlerini sürdürecek.

Bir kaç haftalık süre içerisinde sorunun çözülmesinin beklendiği yapılan açıklamalarda ifade edilirken bu sorunların çözümü Bitcoin işlemlerinin site üzerinden yapılmasını sağlayacak. Fakat şu anda sitede hesabı bulunan ve yüksek miktarda bakiyesi olan kişilerin beklemesi ve herhangi bir endişe etmemesi gerekiyor.

Sorun Sunucu Merkezleri

Yapılan açıklamalarda sorunların çözümleri giderilmemesi halinde herhangi bir  mağduriyetin yaşanmasının mümkün olmadığı belirtilirken kişilerin tüm ödemelerini alabileceği belirtildi.

Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemlerinin Yönetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ kapsamında Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların sunucularını mutlaka Türkiye'de barındırması gerekirken BTCTurk bu konuda adım atmadığından dolayı firma hakkında yasal işlemler başlatılmış durumda. Daha önce de PayPal gibi pek çok uluslararası firmalar bu durumdan dolayı Türkiye pazarından çekilmek durumunda kalmıştı. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi