"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Türkiye’de Darbe Nasıl Konuşuldu?

Sedat | 21 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin ardından sosyal medya analizi yapılırken 15 Temmuz ile 19 Temmuz tarihleri arasında yapılan paylaşımların yüzde 8 oranında darbeyi de

Türkiye'de bir kesim tarafından yapılan organize işler kapsamında 15 Temmuz gecesinde darbe girişiminde bulunurken bu durum sosyal medyada da oldukça ses getirdi. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar ile darbe ve darbe girişimini yapan kişilere yönelik tepki gösterilirken sosyal medya analizi raporları da geçtiğimiz günlerde yayınlandı. 15 Temmuz ile 19 Temmuz arasındaki tarihleri kapsayan raporda yayınlanan mesajların sadece yüzde 8’inin darbe girişimini desteklediği ve yüzde 92’inin de darbeye karşı olduğu ifade edildi.

Özellikle darbenin başlaması ile birlikte sosyal medya üzerinden yoğun bir şekilde veri alışverişi yapılırken pek çok vatandaş sosyal medya üzerinden örgütlenerek sokaklara çıktı. Özellikle sokağa çıkın çağrısının yapılmasının ardından kişiler sosyal medyadan bir araya gelerek ortak noktalarda buluşarak darbe girişimini önledi. Bu durum sosyal medyanın etkin bir şekilde kullanıldığında ne kadar güçlü bir araç olabileceğini gösterirken kullanıcılar darbe girişiminin engellenmesinin ardından tepkilerini sosyal medya üzerinden de sürdürdü.

Sosyal medyada pek çok tartışmanın yaşandığı görülürken çeşitli hastaglare tepkiler hem Twitter hem de Facebook aracılığıyla gösterildi. Kullanıcıların yayınladığı mesajlar üzerinden yapılan araştırmalarda Türkiye genelinde darbe girişiminin hiçbir şekilde destek bulmadığı görülürken belirtilen tarihler arasında sadece Twitter'da 50 milyon 534 bin Türkçe içeriğin paylaşıldığı ve bu içeriklerin 20 milyon 486 bin tanesinin darbe girişimini konu edindiği belirtildi. Darbe girişimine tepki gösteren kişiler çeşitli başlıklar altında toplanırken darbe yanlısı olan kişiler de sosyal medya üzerinden büyük bir tepki aldı. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi