"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Türkiye'de Haftada 18 Bin Siber Saldırı

Sedat | 22 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türkiye'nin siber tehditleri ve internet trafiği ile ilgili yapılan son açıklamalarda her hafta içerisinde 18 bin saldırının yapıldığı açıklandı.

Siber saldırılar ile ilgili yayınlanan son raporda dünya çapında siber saldırıların arttığı ifade edilirken Türkiye'deki durum da net bir şekilde öğrenildi. Türkiye'de haftada 18 bin saldırının gerçekleştiği ifade edilirken dünya çapındaki 124 bin ortalamaya göre Türkiye oldukça düşük bir rakamda kaldı. Bu durum Türkiye'nin siber anlamdaki güvenliğinin iyi olduğunu ya da çok fazla saldırının yapılmadığını gösterirken dünya genelinde pek çok ülke ciddi siber saldırılar nedeniyle sorunlar yaşıyor.

Pek çok sistemin saldırılar nedeniyle kullanılamaz hale getirilmesi bu konuda ciddi sorunlar ve kayıplara yol açarken sistemlere yönelik yapılan saldırılar pek çok zaman sistemlerin kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor. İnternet altyapılarının hızlanması siber saldırıların daha etkin bir şekilde yapılmasını sağlarken sitelere gönderilen yüksek boyutlu saldırılar nedeniyle sistemde geçici olarak dahi kesintiler uygulanabiliyor.

2015 yılında 223 olarak tespit edilen saniyedeki saldırı sayısı 2016’nın ilk yarısında 274 saldırıya çıktı. Bu bakımdan her yıl artan saldırılar önümüzdeki yıllarda çok daha ciddi sorunlara yol açabilecek durumda. Konuyla ilgili açıklama Arbor Networks Türkiye Müşteri İlişkileri Yöneticisi Melih Artar tarafından yapılırken pek çok firmanın çok küçük bir saldırı ile birlikte devre dışı kalabileceği bir sisteme sahip olduğunu ve bu nedenle siber saldırıların çok ciddi bir tehdit oluşturduğu söyledi.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi