"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Türkiye’de İlk: Elektrikli Otobüs Filosu İzmir’de

Sedat | 22 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türkiye'de bir ilk İzmir'de gerçekleştirilecek ve yollarda elektrikli otobüs filosu hizmeti vermeye başlayacak.

Akıllı şehirler kapsamında Türkiye'nin pek çok bölgesinde özel projeler geliştirilirken bu projelerin en önemlisi İzmir'de hayata geçirilmeye çalışılacak. Elektrikli otobüs filosuna sahip olacak İzmir otobüsleriyle şehir içindeki ulaşımı sağlamaya çalışacak. Konu ile ilgili yapılan ilk açıklamalarda şuan için test aşamalarının yapıldığı ve 7 ay içerisinde de otobüslerin hizmet vermeye başlayacağı belirtilirken bu sayede ulaşım çok daha ekonomik ve çevreci bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

3 Yılda 400 Otobüs Geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü telefondan daha önce yapılan ihalelerde 20 firma ihaleye katılmış ve ihaleye almak için mücadele vermişti. 8.8 milyon Euro'luk teklif ile ihaleyi kazanan firma CV Otomotiv Makine San. ve Tic. A.Ş. olurken, firmanın 7 aylık süre içerisinde 20 adet otobüsü hazırlayarak belediyeye teslim edeceği belirtildi. Konu ile ilgili 3 yıllık planlarda ise 400 elektrikli otobüsün İzmir'e kazandırılması amaçlanıyor.

Otobüsler oldukça konforlu ve son ulaşım mevzuatlarına uygun bir şekilde üretilirken 29 kişilik oturma alanı, 40 kişilik ayakta ulaşım sağlanacak bölüm ve 2 tekerlekli sandalyeli bir taşıma kapasitesi bulunuyor. Elektrikli olması nedeniyle şarja ihtiyacı olacak otobüslerin dolu bir batarya ile 400 kilometre yol kat edebileceği ve klimaların sürekli çalışması halinde ise 250 kilometreye kadar yol alabileceği belirtiliyor. Aynı zamanda normal standartlarda 4 saat içerisinde otobüslerin bataryaları tamamen doldurulabilecek.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi