"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Türkiye'de İnternet Kullanımında Ortalamalar Neler?

Sedat | 22 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türkiye’deki internet kullanımı ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) raporları paylaşıldı. İşte Türkiye’deki ortalama kullanımlar.

Türkiye’deki internet kullanımı ile ilgili detaylı raporlar aylık düzeylerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından paylaşılırken Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan detaylı bir ikinci çeyrek raporu yayınlandı. Raporda Türkiye’deki internet kullanımı ile ilgili detaylara ulaşılması mümkün olurken, 2016’nın ikinci çeyreği itibari ile internet kullanımında ortalamalar da belirlendi.

Ayda 64,4 GB Tüketiliyor!

Raporda paylaşılan bilgilere göre Türkiye’deki internet kullanıcıların aylık ortalama kullanımı 64,4 GB.  Yayınlanan raporlarda kullanıcı sayısı da paylaşılırken, 2016 ikinci çeyrek itibari ile 55,3 milyon aboneye ulaşıldığı açıklandı. 2008 yılındaki abone sayısı 6 milyon olarak açıklanırken, aradan geçen 8 yıllık süre içerisinde 58 milyon abone sektöre kazandırılmış oldu. Bu açıdan Türkiye’de abone artışında yılda yüzde 24,6’lık bir artış da yakalanmış durumda.

Mobilde Durum Ne?

Raporda aynı zamanda mobil kullanım ile ilgili detaylar da paylaşılırken, mobilde aylık ortama kullanımın 1,9 GB olduğu belirtildi.

TTNET Geriliyor!

Rapordaki en önemli detaylardan birisi ise Türkiye’de tekel durumunda olarak görülen TTNET’in Pazar payının düşmesi. Alternatiflerin artması ile birlikte TTNET’e ilgi gösterilmezken, son pazar araştırmasında TTNET’in yüzde 58’in altına düştüğü görüldü. Önümüzdeki dönemlerde bu oranın daha da düşmesi bekleniyor. Zira TTNET müşteri memnuniyeti ve kesintisiz hizmet noktasında yoğun olarak eleştiriliyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi