"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Türkiye'de WhatsApp Neden Çalışmıyor?

Sedat | 4 Kasım 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Türkiye'de WhatsApp'a erişim sağlanamıyor. Tüm sunucuların sorunsuz bir şekilde çalışmasına rağmen, Türkiye’den VPN kullanmadan girilmiyor. Peki neden erişim kısıtlandı?

Günümüzde en çok kullanıcı sayısına hhitap eden WhatsApp uygulaması, saatler sabahı gösterdiği vakitlerde kullanılmamaya başlandı. Kullanıcılar ilk etapta sorunun sunucu ayarlarından olduğunu düşünsede, gerçek günün aydınlanmasıyla ortaya çıktı. Peki WhatsApp erişimi niye sağlanılmıyor

Dün gece yarısı yapılan operasyon sonrasında siyasi nedenler ötürü WhatsApp başta olmak üzere; Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya sitelerinde olayın sıcağı sıcağına büyütülüp, farklı yerlere çekilmemesi ve tedbir almak adına engellene uygulandı. 

Henüz WhatsApp'ın kapatılmasıyla ilgili resmi bir yazı bulunmamakta. Yasaklı site sorgulaması gerçekleştirdiğimizde "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından uygulanan bir karar bulunamadı." uyarısı ile karşılaşıyoruz. 

Güncelleme: Başbakan Binali Yıldırım, erişim engelleri için açıklama yaptı. Binali Yıldırım; "Güvenlik açısından bazen bu tür tedbirlere başvurulabilir. Tehlike geçtikten sonra her şey normale döner" dedi.

 Yapılan bu açıklamadan kısa süreli bir engellemenin olduğu sonucunu çıkarabiliriz .Konuyla ilgili günün ilerleyen saatlerinde netlik kazanan açıklamaların gelebileceğini belirtelim. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz...

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi