"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Türkiye’nin Yarısı e-Devlet Kapısı’nı Kullanıyor

Sedat | 5 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

E devlet kullanımları ile ilgili yapılan son açıklamalarda 8 yıllık süre içerisinde Türkiye'nin yarısının online portalı kullanmaya başladığı belirtildi.

18 Aralık 2008 tarihi itibariyle e devlet kapısı adıyla sunulan e devlet portalı kısa süre içerisinde Türkiye'deki vatandaşlar tarafından benimsenmeye başlandı. Uygulamaların geliştirilmesi ve alt yapı hizmetleri Turksat tarafından sağlanan e devlet sorunsuz bir şekilde hizmetlerini sunarken vatandaşlar kurumlara gitmek yerine internet üzerinden pek çok işlemini yapabiliyor.

Yaşanan bu gelişmeyle birlikte en son açıklanan raporda 22 hizmet ile başlanan online e devlet sisteminde şu anda 256 farklı kamu kurumu tarafından 1532 hizmetinin sunulduğu belirtildi. Hizmetlerin geliştirilmesi ve daha farklı alanlardaki hizmetlerin sisteme eklenmesi ile birlikte 28.5 milyon kullanıcının e devletten yararlanmaya başladı. Kişilerin yüzde elliye yakını e devlet üzerinden hizmet almaya başladı. Kullanıcıların 15 yaşını geçmesi halinde e devlet hizmetlerinden yararlanmaya başlaması mümkün olurken Türkiye'deki nüfus oranına bakıldığında e devlet kullanıcıları nüfusa göre yüzde 50 oranında.

Yerel yönetimlerin ve özel kurumların da dahil edildiği e devlet borç sorgulamadan belediye işlemlerine kadar pek çok konuda online olarak bilgi alınmasını sağlıyor. Üstelik sadece web sitesi için değil, mobil uygulamalar üzerinden de pek çok işlemin yapılabilmesi kişilerin bu konuda e devlet sistemini tercih etmesini kolaylaştırıyor.

 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi