"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Twitter, 'Rus müdahalesini' doğruluyor

Sedat | 29 Eylül 2017 0 yorum Süre: 2 dakika

Twitter, 2016 seçimini etkilemek için Rusya'nın çabalarına bağlı 201 hesap buldu.

Perşembe günü Twitter, bazıları da dahil olmak üzere Amerikalıların öfkesini çizen en yeni sosyal medya devi haline geldi. Milletvekilleri, 2016 seçim döneminde Kremlin'e bağlı bir Rus ajansına yaklaşık 300.000 dolar değerinde reklam sattığını bildirdi.

Yapılan açıklamada, 2016 seçimlerinde Rus müdahalesine bağlı yaklaşık 200 hesap bulduğunu ve Moskova'nın gizlice çok sayıda sosyal medya platformu seçerek Amerikan seçmenlerini etkilediğini belirtti. Şirket, daha önce çoğunlukla ırk, silah ve göç gibi sosyal konulara odaklanan cumhurbaşkanlığı kampanyasında Rusya tarafından satın alınan reklamları yaymak için gösterilen ayrı Facebook sayfalarıyla bağlantılı olduğu tespit edildikten sonra 22 hesabı kapatıldığını açıkladı.

Twitter, "Facebook sayfalarıyla ilintili veya bağlantılı" bir ek 179 Twitter hesabı bulunduğunu belirtti ve kuralları ihlal ettikleri gerekçesiyle bunları kapattı. Twitter'ın açıklamaları, Facebook tarafından yapılan benzer bir açıklamadan bir hafta sonra geldi. Perşembe günü şirket yöneticileri, kapalı kapılardaki bir toplantıda bulgularıyla ilgili olarak, House ve Senato istihbarat komisyon üyelerine ve personeline bilgi verdi . Ancak birçok Demokrat milletvekilleri, şirketin sunumunun pek çok soruyu cevapsız bıraktığını söyledi. 

Senato İstihbarat Komisyonu'nda üst düzey Demokrat olan Senatör Mark Warner (D-Va.), Twitter'ın açıklamalarını "derinden hayal kırıklığı" ve "neredeyse her seviyede açıkçası yetersiz" olarak nitelendirdi. Twitter şimdiye kadar Rusya'nın sitesini kullanmasıyla ilgili olarak çoğunlukla sessiz kaldı. Facebook gibi, şirket Rusya ile bağlantılı tweet'lerin içeriği hakkında az ayrıntı gösterdi.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi