"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Twitter'da Hangi Ülke Hangi Emojileri Kullanıyor?

Sedat | 15 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Twitter'da zenginleştirilen emoji kütüphanesinin ülkelere göre yapılan araştırmasında en çok hangi emojilerin tercih edildiği de ortaya çıkarıldı.

Twitter'dan yapılan yazışmalarda emojiler büyük bir öneme sahip olurken sürekli yenilenen ve güncellenen emoji kütüphanesi sayesinde Twitter bu konuda kullanıcıları tatmin etmeyi başarıyor. Emojiler üzerinden yapılan araştırmalarda hangi ülkelerin hangi emojileri en çok kullandığı da detaylı bir şekilde belirlenirken Türkiye'nin de dahil olduğu araştırma kapsamında oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkarıldı.

Türkiye’de Durum Ne?

Araştırma raporlarına göre Türkiye'de en fazla kullanılan 3 emoji sıralanırken mutluluk, tamam ve gülümseme emojileri ilk sıralarda yer aldı.

Ortaya çıkan bu durum Türkiye'deki kullanıcıların gülümsemeyi ve mutlu olmayı ifade etmeyi sevdiğini gösterirken aynı zamanda kişilerin birbirine onay vererek emoji kullanması da yazışmak yerine emojiler üzerinden anlaşmanın da tercih ettiğini gösteriyor. Yapılan araştırmalarda ülkelerde en çok kullanılan emojilerin harita üzerinde gösterimi de sağlanırken Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerde üzgün surat emojisinin tercih edilmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Güney Amerika ülkelerinde daha çok müzik emojisi, notalar ön plana çıkarken Fransa ve İtalya gibi ülkelerde daha çok kalp ve sevgi üzerine emojilerin ilgi gördü belirtildi.

Ülkelere göre emoji kullanımları ise şöyle; 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi