"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Uber Zarardan Kurtulamıyor

Sedat | 26 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Ulaşım alanında en çok tartışan uygulamalardan birisi olan Uber’in 2016’ya kötü bir giriş yaptığı belirtildi.

Uber adı verilen ve kişilerin özel ulaşım ağını kurarak daha ekonomik bir şekilde yolculuk yapmasını sağlayan uygulama, 2016’da zorlu bir dönemden geçiyor. Uber ile ilgili yapılan açıklamalarda firmanın zarar ettiği belirtilirken, ilk altı ay sonucunda zarar 1.27 milyar dolara kadar çıkmış durumda. Piyasa değeri her ne kadar 62.5 milyar dolara kadar çıkmış olsa da son dönemlerde yaşanan pek çok gelişme, Uber’i ciddi bir zarara uğratmış durumda

Zararın Nedeni Teşvikler Mi?

Uber’in zarara uğramasına neden olan en önemli etkenin teşvikler olduğu belirtilirken, geçtiğimiz dönemlerde yapılan açıklamalara göre Uber tarafından sürücülere önemli teşvikler sağlanıyor. Daha çok Çin’de kullanılan uygulama önemli bir gelişme ile birlikte Didi Chuxing’e devredilmişti. Bu hamle ile birlikte ülkeden çıkış yapan Uber, bunun de etkilerini hissediyor.

Uber’in başarısının özellikle ABD’de sanıldığı kadar olmadığı da konuşulurken, Çin’de yaşanan kaybın ardından ABD’den durumu toparlayacak kadar ilginin görülmemesi bu konuda zararın da kaçınılmaz olmasına neden oldu.

Pazarda Hakim

Uber her ne kadar zarar etmiş olsa da sektörün şu anda yüzde 87’lik bir kısmını elinde bulunduruyor ve bu da ciddi bir gücün Uber’de olmasını sağlıyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi