"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

WhatsApp Ödemeleri Hayatınızı Kolaylaştıracak!

Sedat | 13 Mart 2018 0 yorum Süre: 3 dakika

WhatsApp üzerinden sevdiklerinize bundan sonra kolaylıkla para gönderebileceksiniz. İşte detaylar...

UPI tabanlı WhatsApp Ödemeler platformu geçen ay bir test aşamasında Hindistan'a geldi ve ülkeye başka bir dijital ödeme platformu getirdi. Platform, UPI ID'si olan herhangi bir kullanıcının UPI kimlikleri olan diğer kullanıcılara doğrudan uygulamadaki bireysel ve grup sohbetleri üzerinden para göndermesini sağlar. Artık kullanıcılar, ileti dizilerine gitmeden kullanıcıların doğrudan UPI kimliğine doğrudan ödeme yapmasına olanak tanıyan UPI kimliğine gönder özelliğinin 'daha görünür' bir yerleşimini bildiriyor.

Yeni özelliğe WhatsApp uygulaması> Ayarlar> Ödemeler> Ödeme Gönder> UPI ID'ye Gönder (rehber listesinin en üstünde) girilerek erişilebilir. Daha sonra fonları aktarmak istediğiniz alıcının benzersiz UPI kimliğini girebilirsiniz. Önceden, kullanıcılar öncelikle bir ileti dizisi aracılığıyla, Attach veya Plus düğmesini kullanarak bir ödeme göndermeyi denemeli ve alıcının ilişkili bir ödeme hesabı yoksa (veya WhatsApp için kullandıklarından farklı bir telefon numarası kullandıysa), göndericiden doğrudan UPI ID'ye gönderme seçeneği gösterilecektir.

UPI kimlikleri Hindistan'daki çok sayıda devlet özel ve ödeme bankasından alınabilir. Özellik şu anda iPhone'daki kararlı sürümde (v2.18.31) mevcuttur ve Android'deki WhatsApp beta (v2.18.75) sürümünde de mevcuttur. Ayrıca, WhatsApp artık bir ödeme göndermeye çalıştığında bir ödeme hesabı oluşturmayan kullanıcıları bilgilendirmek için bir Bildirim düğmesi de sunuyor. Kurduktan sonra gönderen de bir bildirim alır. UPI ID'ye Gönder özelliğinin yeni yerleşimi bir Twitter kullanıcısı tarafından tespit edildi.

WhatsApp Ödemeleri, ana şirket Facebook'un dijital ödeme önündeki ilk denemesidir ve Paytm ve Google Tez gibi oyuncuların 2015 yılında merkezi hükümetin şeytan çıkarma girişiminin ardından Hindistan pazarında yer almaya başladıkları bir zamanda ortaya çıkmaktadır.

Lansmandan birkaç gün sonra WhatsApp Ödemeleri, UPI'nin birlikte çalışabilirlik özelliklerine bağlı kalmadan güvenli bir platform sunmamakla suçlandı. UPI ID'ye Gönder düğmesinin daha iyi görülebilmesiyle WhatsApp, mesajlaşma uygulamasının birlikte çalışabilirliği gizlediğine ve daha sonra büyük kullanıcı tabanıyla tekelci bir durum yarattığına inanarak rakipleri yönlendiren bu iddiaları savunmak isteyebilir. Bu özellik henüz ülkemizde aktif hale gelmedi. Ancak önümüzdeki haftalarda aktif olması beklediğimiz bir durum.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi