"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

WhatsApp silinen medyaları saklayacak!

Sedat | 17 Nisan 2018 0 yorum Süre: 2 dakika

WhatsApp, medyayı indirdikten sonra bile sunucularda depolayacak. Yeni güncelleme bazı kullanıcıların tepkisini çekti.

Android için WhatsApp, en son güncellemelerinde bazı yeni özellikler ve hata düzeltmeleri ekledi. Daha önce, WhatsApp beta sürümü 2.18.109'da bulunan bir zaman damgası sorunu giderildi. Artık mesajlaşma uygulaması kullanıcıların silinmiş medya dosyalarını indirmesini sağlayan yeni bir özellik sundu. Daha önce, kullanıcılar akıllı telefondaki belirli klasöre giderek WhatsApp üzerinden gönderilen belirli dosyaları sildiklerinde, artık indiremediler.

Ancak şimdi Facebook'a ait mesajlaşma uygulaması, bu tür dosyaları da indirmenizi sağlıyor. Ayrı bir şekilde, Android güncellemesi için bir WhatsApp beta sürümü (v2.18.111) vCard indeksleme özelliğini ekledi. Bir WABetaInfo raporuna göre  WhatsApp artık kullanıcıların resimlerinden, videolarından, GIF'lerinden, sesli mesajlarından ve belgelerinden silinen medyaları tekrar sunucularından indirmelerine izin veriyor. Rapor, bu özelliğin WhatsApp'ın son sürüm 2.18.106 ve 2.18.110 sürümlerindeki güncellemelerinde kullanıldığını söyledi. Ancak uygulama çok eski olan medya dosyalarını indirmemize izin vermiyor, bunun yerine göndericiye medyayı yeniden göndermesi için bir istek göndermemizi istiyor.

İlginç bir şekilde yeni WhatsApp özelliği uygulamanın dosyalar indirildikten sonra bile sunucularının kullanıcılarını depolarında sakladığı anlamına geliyor. Daha önce, WhatsApp 30 gün boyunca 'indirilmemiş' medya dosyalarını sakladı ve bir kullanıcı bunları indirdiğinde uygulama onu sunucudan siler. Ancak şimdi WhatsApp yanlışlıkla silindiyse kullanıcıların tekrar indirmesine izin veriyor. Anlaşılan o ki gönderilen medyalar daha önce de depolanmış.  

Bu durum bazı kullanıcılaırın tepkisini de çekti. Bir süredir veri skandalıyla gündemde olan Facebook'un bünyesinde yer alan WhatsApp'ın paylaşılan bilgileri depoladığını da göstermiş oluyor. Akıllı telefonunuzdaki klasörden bir medya dosyasını silerseniz, tekrar indirebilmek için gönderenin size belirli bir dosyayı gönderdiği mesaja sahip olmanız gerektiğini unutmayın.,

Peki siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi