"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

WhatsApp'a Erişim Engeli Geldi

Sedat | 21 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

WhatsApp için Brezilya’da alınan yeni kararda, WhatsApp’a erişimin engellendiği açıklandı.

WhatsApp için son dönemlerde pek çok tartışma yaşanmaya başlanırken, konuyla ilgili çok konuşulan yeni karar Brezilya’dan geldi. WhatsApp için yapılan bu durumun sebebi olarak ise WhatsApp’ın devlet ile ortak çalışmaya karşı çıkması. Brezilya’da yürütülen bir soruşturma kapsamında WhatsApp bilgilerine erişim sağlamak isteyen mahkemeye WhatsApp’tan hiçbir destek sağlanmadı. Bu durum karşısında ise WhatsApp için Brezilya hükmetti tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında uygulamanın kapatılması yönünde karar alındı.  

3 Defa İstek Yollandı

WhatsApp için 3 defa bilgi isteğinde bulunulduğu açıklanırken, bu 3 isteğe rağmen hiçbir şekilde dönüş yapılmadığı ve bu nedenle de böyle bir kararın alınmasının zorunlu olduğu açıklandı. Üstelik WhatsApp için bilgilerin verilmediği her gün boyunca 15 bin dolar ceza kesilecek. Bu bakımdan Brezilya’da WhatsApp’ın geleceği ile ilgili ciddi bir soru işareti oluşmuş durumda.  

Uygulama daha önce de Brezilya’da engellenmiş fakat bu kesintiler iki günü geçmemişti. Bu bakımdan son alınan karar bugüne kadar alınan en radikal karar olarak görülüyor. WhatsApp için alınan bu kararın açıklanmasında, yasağın kaldırılması konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Bu bakımdan WhatsApp için süresiz bir şekilde şu anda kapatma kararı alınmış durumda. Benzer durumlar pek çok sosyal medya sitesi ve firma için de yaşanılmıştı. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi