"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Whatsapp'ta Bilgileriniz Saklı Kalacak!

Sedat | 28 Eylül 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

2014 yılında Facebook, 16 milyar dolar karşılığında satın aldığı Whatsapp'ta kayıtlı bilgileri artık paylaşılamayacak.

Yeni bir güncelleme yapan Whatsapp kendini geliştirdikçe geliştiriyor. Almanya'nın veri koruma adına güvenlik girişimlerinden yanıt geldi.  Daha öncesinde yapılan tüm adımları bünyesinde tutacağını belirten Caspar  "Söz konusu düzenleme Almanya'daki yaklaşık 35 milyon kullanıcıyı kapsıyor " şeklinde bir açıklamada bulundu. 

Bu güncellemenin temelin de Caspar varolan tüm hesaplarını Facebook hesaplarıyla birleştirip veya birleştirmek itenilmediği takdir de kullanıcılarının tercihine sunulması gerektiğini aynı zaman da Facebook'un bunun gibi tüm izinleri vermesi gerektiğini vurguladı. Veri güvenliğinden sorumlu Jphannes Caspar, Facebook'un birkaç sene öncesinde whatsapp'ı satın alırken firmalar arasında kullanıcılara ait verilerin paylaşıma sunulmaması hakkında konuşmuştu. Fakat verdiği sözü tutamayan Facebook, tüketicileri yanıltmak adı altında bir işlem yaptığından ve aynı zamanda Alman yasalarını çiğnediğini belirtti. Aksine bir durumun varolması esnasında Facebook'un Whatsapp verilerini paylaştığı takdirde baya büyük bir para cezasıyla karşılaşacak.

Yapılan değişiklikleri kabul etmeyip hukuki yollardan hakkını aramak isteyen Facebook şansını bu şekilde denemek istiyor. Ancak Caspar'ın açıklamasında ise bu hukuk savaşında kendisinin galip geleceğini ifade ederek açıklama da bulundu. Başka bir söylenti nin de Facebook'un iş birliği için hazır halde olduğu yönündeydi. 

Federal Tüketici Merkezi Birliği (vzbv), daha öncesinde Whatsapp kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaşmaması gerektiği yönünde uyarılarda bulunmuştu. Fakat Facebook'un daha fazla süre talep etmesinin ardından varolan tarih 14 Ekim'e kadar uzatılmıştı.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi