"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Windows 10 Bilgisayarlarda Sistem Geri Yükleme Nasıl Kullanılır ?

Sedat | 21 Mayıs 2017 0 yorum Süre: 5 dakika

Windows 10 bilgisayarınıza sistem geri yükleme işlemi yaptıktan sonra ne şekilde ilerleyeceğiniz hakkında pek bilginiz yoksa buyurun haberimize..

Yeni bir uygulama kurulumu veya yeni bir sürücü yükseltmesi nedeniyle Windows 10 bilgisayarınızla ilgili bir sorun çıkarsa , yalnızca sürücüyü kaldırmaya veya geri almaya çalışmak her zaman çalışmaz. Windows 10 Sistem Geri Yükleme'nin geldiği yer, Windows'un iyi çalıştığı zaman bir önceki zamana geri dönmenizi sağlar.

Genellikle yeni bir yazılım parçası veya Windows 10 güncelleştirmesi yüklediğinizde bunu "geri yükleme noktaları" oluşturarak yapar. Artı, yine de her hafta bir tane oluşturur ve bunu istediğiniz zaman manuel olarak yapabilirsiniz.

Windows 10 geri yükleme noktaları, önemli Windows öğelerinin, sistem dosyalarınızın, kayıt defteri ayarlarınızın ve donanım sürücülerinin kendilerinin bir görüntüsüdür. Kişisel belgelerinizin hiçbirini dikkate almaz, bu nedenle bu hiçbir şekilde bir yedek değildir.

Sistem ayarlarınıza bağlı olarak, sabit sürücünüzün küçük bir kısmı bu yenileme noktalarını saklamaya adanmıştır ve bu yedekleme noktaları, eskisini otomatik olarak temizleyerek yeni alana yer açmaktadır. Kişisel verilerinizi kendiniz de yine kendiniz yedeklemelisiniz, ancak Windows 10 geri yükleme noktaları Windows PC'nizdeki yazılım sorunlarını gidermenize yardımcı olabilir.

Sistem Geri Yükleme'yi açtığınızda, geçmişte belirli bir saate dönmenizi sağlayacak mevcut geri yükleme noktaları sunulacaktır. Kısacası, Windows 10 Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınız iyi çalışıyorken bir duruma geri dönmenizi sağlar.

Özelliği kullanmadan önce, bilgisayarınızı nasıl etkilediğini bilmeniz gerekir. Windows 10 Sistem Geri Yükleme, kişisel belgelerinizi yedeklemediğinden, sisteminizi geri yüklemek hiçbirini değiştirmez. Bunun yerine, sahip olduğunuz tüm uygulamaların bir izini tutar; bu nedenle, bir nokta seçtikten sonra kurulmuş olan tüm uygulamalar kaybolur ve kaldırılanlar geri gelecektir.

İşlem tamamlandıktan sonra, istemediğiniz araçlardan düzgün bir şekilde kurtulmak için yükleyicileri / uninstaller'ı yeniden çalıştırmanız gerekir. Neyse ki, Windows 10, bu işlemi daha basit hale getiren, etkilenen programların bir listesini sunar.

Windows 10'da Sistem Geri Yükleme Nasıl Kurulur?

Varsayılan olarak, Windows 10 Sistem Geri Yükleme seçeneği yalnızca gerekli tüm Windows dosyalarını içeren birincil sürücünüz için açılır. Bu kapsamı genişletmek isterseniz aşağıdaki adımları uygulayın:

1) Hit Başlat ve “geri” yazın.

2) Bir geri yükleme noktası oluştur'u seçin.

3) In Sistem Koruma sekmesi altında Koruma Ayarları ve bilgisayarınızda kullanılabilir sürücülerin bir listesini göreceksiniz Açık veya Kapalı yanlarında etiket olacaktır.

4) Uygun sürücüyü seçin ve tıklayın Yapılandırın.

5) Sistem Geri Yükleme'yi etkinleştirmek için Sistem korumasını aç'ı seçin . C: için varsayılan olarak açık olmalıdır.

6) Aynı iletişim kutusunda, Maksimum Kullanım kaydırıcısını istediğiniz gibi ayarlayın. Ne kadar çok oda yaptıysanız, daha geriye doğru gitmek seçebilirsiniz.

Windows 10'da bir geri yükleme noktası nasıl oluşturulur?

Bazı durumlarda, bir doğrulanmamış kaynaktan bir uygulama veya yeni bir sürücü yüklemek üzereyseniz, örneğin kendiniz bir geri yükleme noktası oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır:

1) Hit Başlat ve “geri” yazın.

2) Bir geri yükleme noktası oluştur'u seçin.

3) In Sistem Koruma sekmesi altında Koruma Ayarları tıklayın oluşturun.

4) Sonra kolay hatırlayabileceğiniz ad verin ve isabet oluşturun.

5) Bir dakikadan az bir süre sonra, bir başarı mesajıyla karşılaşacaksınız.Sonrasında Kapat'ı tıklayın.

Windows 10'da Sistem Geri Yükleme nasıl kullanılır?

Umarım, aslında bununla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ancak, o sıkıntılı günü ulaştığında, sisteminizi daha eski bir noktaya nasıl geri getirebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1) Hit Başlat ve “geri” yazın.

2) Bir geri yükleme noktası oluştur'u seçin.

3) In Sistem Koruma sekmesi altında Sistem Geri Yükleme , tıklayın Sistem Geri Yükleme.

4) Yeni bir iletişim kutusu, Sistem Geri Yükleme'nin kısa bir açıklamasını verir. İleri'yi seçin.

5) Bir sonraki sayfada, her birinin yanında bir tarih bulunan kullanılabilir geri yükleme noktalarını görürsünüz. İstediğiniz programı seçin ve Etkilenen programları tara'yı tıklayın.

6) Yeni bir iletişim kutusunda, iki farklı listeye sahip olursunuz. En üstteki bölüm silinilecek programları gösterirken alttaki bölümünde, geri yüklenecek programlar gösterilir.

7) Eğer önemli olanları kaydetti sonra, tıklayın Kapat.

8) Eğer hazırsanız, uygun geri yükleme noktası seçin ve tıklayın İleri.

9) Windows 10 sizden onaylamanızı isteyecektir. Ayrıntıları inceleyin ve Son'u tıklatın.

10) Son bir iletişim kutusunda, Sistem Geri Yükleme size "kesilemeyeceğini" bildirir. Başlamak için Evet'i tıklayın.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi