"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Windows 10 Mobile Değişiyor!

Sedat | 5 Ekim 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Yazılım devi olan Microsoft, Windows 10 Mobil ile ilgili değişime hazırlanıyor.

Microsoft'un Windows 10'da çok fazla değişiklikte bulunduğu söylenemez. Fakat her ne kadar geç kalınmış da olsa,yeni bir kararla değişim içerisine girmesi söz konusu.

Kullanıcılarından pozitif yönde tepki alan cihazın tek bir kusuru var. 32 bit'lik bir işletim sistemin olup bununla alakalı bir dönüşüm geçirmesi söz konusu. Firma geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Ignite sunumunda yeni akıllı telefonların daha fazla hafıza kapasitesine sahip olması gerektiğine parmak basarak var olan işletim sisteminin 64 bit'e dönüşümü ifade edildi.

Bu bağlamda Windows 10 Mobile'ın, birkaç yıl önce 64 bit'e geçiş yapan Apple'ın iOS'u ve Google'ın Android platformunu geriden takip ettiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda birçok Windows telefonun 64 bit ARM tabanlı olmasının yanı sıra işletim sistemi olarak 32 bit'i kullanıyor. Microsoft'un Windows ve Cihazlar Grubu'nun partner yazılım mühendis yöneticisi Jason Whitehorn şu şekilde bir açıklamada bulundu: 

"Cihazların hepsi artık 4 GB RAM ya da daha azına sahip olduğu için 32 bit bizim için aslında bir kısıtlama değil. Ama bu durum önümüzdeki birkaç yıl içerisinde değişecek. Microsoft eli kulağında bir geçişin son derece farkında ve 64 bit'in önemini biliyor." diye açıklama yaptı.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi