"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Windows Phone Satışları Düştü

Sedat | 29 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Microsoft tarafından piyasaya sunulan Windows Phone cihazlarının satış oranlarının düşmesi markayı mobil sektörde oldukça zora soktu.

Microsoft tarafından geliştirilen ve mobil işletim sistemi olarak ifade edilen Windows Phone pek çok telefonda kullanılırken özellikle Microsoft tarafından geliştirilen cihazlarda da bu işletim sistemine yer verilmişti.

Windows Phone satışları beklentilerin altında kalırken son dönemlerde ciddi bir düşüş de görülüyor. Konuyla ilgili yapılan son açıklamalarda Windows Phone satışlarının yüzde 85 oranlarında düşüş yaşadığı belirtilirken bu durum işletim sisteminin sonunun geldiği yönünde yorumlandı.

Her çeyrek raporunda düşüşün hızlı bir şekilde devam ettiği Windows Phone işletim sistemi için Microsoft da yeni bir gelişme yapamazken önümüzdeki yıllarda işletim sisteminin tamamen kullanım dışı kalabilmesi mümkün. 2016 yılı içerisinde Microsoft tarafından Windows Phone işletim sistemine sahip 13.8 Milyon Lumia modeli satılmış durumda. Şirketin 4.2 milyar dolarlık bir kaybının olduğu belirtilirken satışlar bir önceki yıla göre yüzde 56 oranında azaldı. Bu bakımdan markanın geleceğine yönelik yapılan tahminlerde ciddi bir zarar öngörülüyor.

Pazarda yaptığı yeniliklere karşı bir türlü projelerden karşılık alamayan Microsoft Windows 10 işletim sistemi ile birlikte masaüstü versiyonlarda da ciddi bir atağa geçerken mobil versiyonda beklentilerin gerçekleşmemesi halinde önümüzdeki yıllarda Windows işletim sisteminin geleceğine yönelik ciddi soru işaretleri bulunuyor.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi