"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Windows Yerine Linux Neden Tercih Edilebilir?

Sedat | 18 Temmuz 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Windows işletim sisteminin alternatifi olarak kabul edilen ve pek çok kişi tarafından tercih edilen Linux yapılan son gelişmeler ile birlikte çok daha güçlü ve stabil bir

Özellikle ilk çıktığı yıllarda çok fazla tercih edilmese de farklı versiyonların kullanıma sunulması ve işletim sisteminde yapılan güncellemeler çok daha iyi bir işletim sistemine sahip olunabileceğini gösterdi. Yaşanan bu durumun ardından pek çok kullanıcının Windows işletim sistemi yerine Linux kullanmaya başladığı görülürken özellikle sadece internet kullanan kişiler için çok daha iyi bir deneyim sunduğu için Linux pek çok açıdan avantajlı durumda.

Konu ile ilgili yapılan son incelemelerde Linux ile Windows işletim sistemi arasındaki farklar ortaya konulurken Linux un ön plana çıktığı durumlar da belirlendi.

Kolay

Linux için ilk olarak denebilecek özellik kolaylık. İşletim sisteminin kurulmasının ardından pek çok uygulama hazır bir halde geldiği için kişilerin çoğu zaman ek bir uygulama kullanmasına gerek kalmadan tüm işlemlerin yapabilmesi mümkün. Üstelik masaüstündeki gelişmiş özellikler kullanıcıların çok kısa bir süre içerisinde sisteme alışmasına ve daha kolay bir şekilde işlerini yapmasını sağlıyor

Her ne kadar Windows’tan Linux işletim sistemine geçiş yapacak kişilerin pek çok uygulamayı kullanması mümkün olmasa da bu konuda alternatifler ve Linux a özel uygulamalar ön plana çıkıyor. Bu doğrultuda en çok ihtiyacınız olacak ve kullanacağınız uygulamalar ise şöyle; Firefox, Thunderbird, LibreOffice, GIMP, Atom, VLC, ve InkScape.

Oyunlar Gelişiyor

Oyun konusunda da son zamanlarda oldukça iyi bir gelişme yaşanıyor. Steam’in Linux işletim sisteminde kullanılmaya başlanmasıyla Birlikte pek çok oyun için Linux güncellemesi de yapılmaya başladı.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi