"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Yahoo! Bilgilerinizi Amerika İstihbaratıyla Paylaşıyor!

Sedat | 5 Ekim 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Teknoloji devi olan Yahoo! bu kez bir skandal ile karşımızda. Milyonlarca kullanıcısını önemseyen bu haberle Yahoo! hesabınızı kapatmayı düşünebilirsiniz.

ABD istihbaratı Yahoo! üzerinden e-postaları takip ediyor. Haberin uluslararası basında yer almasından sonra tepkiler de çığ gibi büyümeye başladı. Yahoo ilkeleri gereği yasalara uyduğunu açıklıyor. Amerika'nın yasalarına göre devlet istediği birşeyi gerekçe olarak gösterek bilgilere erişebiliyor. Yahoo'da kanunları tanıyan bir firma olduğunu savunduğu için bu iddiaları ne yazık ki güçlendiriyor. 

Eski bir NSA çalışanı olan ve gerçekten gizlilik konusunda önemli tecrübelerinin olduğunu düşündüğüm Edward Snowden, Twitter hesabı üzerinden takipçilerine seslenerek Yahoo'yu kullanmamalarının tavsiyesinde bulundu. Her ne kadar Yahoo tarafından bu tepkilere bir açıklama gelmemiş olsa da hükümetin Yahoo'yu mecbur bırakmış olması söz konusu. Yahoo'nun tarama yapma emrine itiraz etmemesi ise oldukça üzüntü verici bir durum.

Zira casusluk taleplerine karşı teknoloji şirketlerine güvenen kullanıcıların güvenliğin hiçe sayıldığını görüyor. Yahoo'nun güvenliği hiçe saydığı ise yaptığı açıklamada belli oluyor. 
Yahoo yetkilileri "Yahoo, kanunlara uyan bir şirkettir ve ABD yasalarına itaat etmektedir." sözlerini kullanmış olup milyonlarca kullanıcısını zan altında bırakmıştı. Şimdiden Yahoo kullanıcıları hesaplarını silmeye başladı.

Yahoo'nun kullanıcı bilgilerini Amerika istihbaratı ile paylaşması hakkında siz ne düşünüyorsunuz? 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi