"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Yazılımsal Hatada Android iOS’u Geçti!

Sedat | 26 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

iOS ve Androd işletim sistemlerinin yazılımsal hataları üzerine yapılan araştırmalarda Android’in daha kararlı olduğu ortaya çıkarıldı.

Mobil sektörün iki rakip işletim sistemi iOS ve Android her fırsatta farklı kıyaslandırmalara maruz kalıyor. Hangi işletim sisteminin daha iyi ve ya daha üstün olduğunun anlaşılabilmesi adına testler sürekli yapılırken, işletim sistemleri son olarak yazılımsal hataları ile karşılaştırıldı. Yapılan açıkşamalarda yapılan testlerde iOS işletim sisteminin daha fazla yazılımsal hataya sahip olduğu belirtildi.

Blancco Technology tarafından yapılan araştırmalarda firma tarafından geliştirilen özel yazılımlar kullanıldı.

iOS Geride Kaldı

iOS ve Androd için yapılan testlerde iOS’ta hata oranının yüzde 58’e kadar çıktığı belirtilirken, Android bu konuda yüzde 35’te kaldı. iOS’ta hata oranının bu kadar yüksek çıkması beklentilerin de üzerinde bir sonucu ortaya koyarken, Android bu anlamda daha başarılı olduğunu da gösterdi.

iOS işletim sistemine sahip iPhone 6’nın en çok hata veren cihaz olduğu belirtilirken, iOS işletim sisteminde en çok yaşanan sorun uygulama çökmesi. Teste tabi tutulan cihazların yarısında uygulama çökmesi sık sık görülürken, Android cephesinde Samsung ön plandaç Samsung marka telefonlarda hataların daha sık görüldüğü belirtilirken, yüzde 26 oranında Samsung hataları ile birlikte sıralamada üst sırada yer alıyor. Android’de en çok çöken ve sorun yaşatan uygulamanın Google Play servisleri olması da araştırmanın en dikkat çekici yanlarından.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi