"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Yeni Çipli Kimlik Başvuruları ve Gerekli İşlemler Nasıl Yapılır?

Sedat | 10 Ocak 2017 0 yorum Süre: 4 dakika

2 Ocak 2017 tarihinde başvuruları başlayan yeni çipli kimliklere yoğun talep var. Yeni çipli kimlik kartları için gerekli tüm detaylar haberimizde...

Yeni kimlik dönemine adım adım yaklaştığımız bugünlerde pembe ve mavi renkli nüfus cüzdalarıyla vedalaşıyoruz. Bunların yerine kolay kullanımlı yeni çipli kimliklere geçiş yapıyoruz. 1 GB'a kadar veri depolama özelliğine sahip kimlikler, parmak izi, avuç içi izi gibi tanımlayıcı özelliklere sahip olacak.

Pilot illerde deneme sürecine tabii tutulan kimlikler nihayet ülke genelinde kullanılabilecek. Uluslararası standartlara uygun çipli kimlik kartlarıyla farklı belgeleri ve kartları taşıma zorunluluğu olmadan tek kimlik ile tüm işlemlerinizi yapabileceksiniz.

Hayatımızın her noktasında imdadımıza yetişecek olan çipli kimlikler sayesinde tüm işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebileceksiniz. Herkesin bu kimliklere geçmesi mecburi ancak bunun bir de bedeli var. Peki yeni çipli kimliklerin ücreti ve başvuru tarihi ne zaman?

Yeni bir dönemi başlatacak olan çipli kimliklerin 10 yıllık kullanımı için 18 TL'lik bir ücret ödemesi yapmanız gerekiyor. Karta ilişkin yasal düzenleme, 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girdi. İlk başvurular ise 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale'de başladı. 2 Ocak'ta ise Türkiye genelinde başvurular başladı.. 

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek. İlçe nüfus müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkanı bulunmayanların başvuruları kendi adreslerinde alınacak.
Yurt dışındakiler yeni çipli kimliği nasıl alacak?

Randevular "https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr" internet sitesinden, "Alo 199" çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabiliyor.


İşte Çipli Kimlikte Yer Alacak Özellikler:

- E-Devlet kapsamında olan tüm hizmetlere, internet erişiminin olduğu her yerden kimlik kartı ile erişim sağlanacak.

- Kimlik kartı ile vatandaşlar farklı belge, kart taşıma zorunluğu olmadan kimlik doğrulaması yapacak.

- E-imza olarak kullanılacak. Böylelikle kamu hizmetlerinden faydalanan kişilerin hak sahipliği güvenilir ve kolay olacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklı usulsüzlük ve yolsuzluk asgariye inecek.

- Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.

- Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.

- Kimlik kartınızın başka birinin eline geçmesi esnasında kart bloke edilecek ve kullanılamayacak.

- Vatandaşa ait nüfus bilgileri yonga setinde tutularak güvenli bir sistem sağlanılacak.

- Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.

- Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de
kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.

- Aile hekimliği, eczane, otomasyon sistemli hastanelerde ve sağlık ocaklarında kullanılacak.

Yeni çipli kimlikler için randevu almak için TIKLAYINIZ. 

Yeni çipli kimlikler ile ilgili sorularınızı yorum kısmında bildirebilirsiniz. 

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi