"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Yeni Facebook Virüsünden Kendinizi Sakının!

Sedat | 21 Kasım 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Zararsız görünen Facebook virüsü hızla büyüyor. Tehlikeli virüsten korunmanız için yapmanız gerekenler haberimizde...

Teknoloji geliştikçe kolaylıkla bulaşan virüsler oldukça can sıkmaya başladı. Şimdi de Facebook’ta yeni bir virüs ortaya çıktı. Tamamen zararız olarak görünen bu virüs ile bilgisayarını ciddi anlamda zarar görüyor. Peki, bu virüs bilgisayara nasıl bulaşıyor? 

Yeni zararlı yazılım Facebook hesaplarına gönderilen .SVG formatındaki görüntü dosyası ile bulaşıyor. JPEG formatının aksine içerisinde JavaScript kodu kolayca gömülebilen .SVG formatı özellikle Google Chrome tarayıcısını hedef alıyor.

Eksik eklenti şeklinde sunulan virüs aldatmacasında, gönderilen .svg türündeki dosyaya tıklamanız durumunda YouTube'a benzeyen "kerman.pw" sayfası açılıyor. Videoyu görüntülemek için eksik eklenti olduğunu ve eklentiyi indirmeniz gerektiği söyleniyor. Codec görünümündeki eklentiyi indirdiğinizde ise virüs ile karşı karşıya geliyorsunuz.

Facebook virüsünden korunmak için yapmanız tek şey tanımadığınız kişilerden gelen dosyaları açmamanız ve Facebook'un .SVG formatındaki JavaScript kodunu filtreleyene kadar .svg dosya türünden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi