"Teknoport" en iyi teknoloji portalı…

Yerli Bilgisayar Poyraz Çok Ekonomik!

Sedat | 15 Ağustos 2016 0 yorum Süre: 2 dakika

Yerli bir yapım olarak tanıtımı gerçekleştirilen Poyraz adı verilen bilgisayar ekonomik tüketimi ve boyutları ile dikkat çekiyor.

Son dönemlerde farklı yerli bu projelerin tanıtımları gerçekleştirilirken oldukça ilginç bir proje daha tanıtıldı. Poyraz adı verilen yeni bir yerli bilgisayarın üretildiği ifade edilirken yerli bilgisayarda en çok dikkat çeken detaylardan bir tanesi düşük güç tüketimi ve bilgisayarın boyutları oldu.

Yılda 3 Türk Lirası elektrik tüketimi gerçekleştirilen cihaz bu bakımdan bugüne kadar piyasaya sunulan tüm bilgisayarlardan daha da az güç tüketimi yaparken aynı zamanda boyutların da küçük olması pratik bir kullanım sağlıyor. AR-GE firması Bilims tarafından üretimi gerçekleştirilen bilgisayarın boyutlarının kredi kartı boyutlarında olduğu belirtilirken üretimde kullanılan özel donanımlar sayesinde güç tüketimi minimuma çekilmiş durumda.

Özellikleri Neler?

Yapılan tanıtımlarda bilgisayarda yer alan özellikler hakkında detaylı bilgiler verilirken Poyraz’da yer alan donanımlar şöyle;

4 çekirdekli ARM tabanlı işlemci

1GB DDR 3 RAM

8GB NAND depolama alanı

1080p (Full HD) HDMI çıkışı

10/100 ethernet desteği

2 adet USB girişi

LVDS, GPIO, MIPI, IR alıcı

Pardus ile çalışacağı Belirtilen bilgisayar bu bakımdan farklı bir işletim sistemini kullanacak. Şu anda seri üretime başlamayan bilgisayarın piyasadan gelecek talepleri doğrultusunda seri üretime geçeceği de belirtilmiş durumda.

Kullanıcı yorumları

Cevap yaz

Üye profil resmi